A A+ A++

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej. Reguluje on zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz nadzoru i kontroli laboratoriów. Określa też organizację i działanie samorządu diagnostów laboratoryjnych. 

Projekt ustawy realizuje zalecenia pokontrolne z raportu NIK „Dostępność i finansowanie diagnostyki laboratoryjnej”, mające na celu przygotowanie systemowych rozwiązań dotyczących diagnostyki laboratoryjnej.

Obecnie przepisy dotyczące zasad i warunków wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej reguluje ustawa o diagnostyce laboratoryjnej. Jednak obecny tytuł ustawy jest nieadekwatny do postępu wiedzy w medycynie laboratoryjnej. W związku z koniecznością wprowadzenia licznych zmian i dodania nowych regulacji, został przygotowany projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej, która kompleksowo reguluje kwestie związane z samym zawodem diagnosty i warunkami wykonywania przez niego czynności. 

Najważniejsze rozwiązania

  • Tytuł diagnosty laboratoryjnego będą mogły uzyskać osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku analityka medyczna lub medycyna laboratoryjna.
  • Osobami uprawnionymi do samodzielnego wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej w  laboratoriom będą:
    • diagnosta laboratoryjny;
    • lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu oraz specjalizację I lub II stopnia w dziedzinie analityki lub w dziedzinie mikrobiologii lub w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej;
    • lekarz posiadający specjalizację II stopnia w dziedzinie mikrobiologii i serologii;
    • lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej lub tytuł specjalisty w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.
  • Diagności laboratoryjni będą mieli możliwość wykonywania zawodu w ramach praktyki zawodowej.

Minister zdrowia będzie mógł – na wniosek osoby legitymującej się dorobkiem naukowym lub zawodowym na podstawie opinii ekspertów – uznać ten dorobek za równoważny ze zrealizowaniem programu szkolenia specjalizacyjnego. 

  • Wnioski o uznanie dorobku naukowego i zawodowego, osoby zainteresowane będą mogły składać do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
  • Diagności laboratoryjni, którym minister zdrowia uzna dorobek naukowy lub zawodowy, będą mogli od razu przystąpić do egzaminu specjalizacyjnego, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku z tego egzaminu, będą posiadać tytuł specjalisty w danej dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. 
  • Rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia liczby specjalistów, a tym samym wzrośnie ich dostępność na rynku usług medycznych. 
  • Wprowadzonych zostanie do 6 dni roboczych płatnego urlopu szkoleniowego, który diagnosta laboratoryjny będzie mógł wykorzystać na realizację ustawicznego rozwoju zawodowego.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać po 12 miesiącach od ogłoszenia.

Źródło: GOV 

Polecamy także:

Diagności laboratoryjni skarżą się na dyskryminację

Podwyżki dla medyków zatwierdzone przez Sejm. Do końca roku będą kosztować 7,2 mld zł

Diagności laboratoryjni chcą zarabiać tyle, ile lekarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Rząd przyjął projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej . Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzy strefie kultury powstanie najwyższy budynek mieszkalny w Katowicach. „Takie budynki pociągną miasto do przodu”
Następny artykułDachowanie w Boguszowie-Gorcach. Droga częściowo zablokowana