A A+ A++

Rekompensata za zwolnienia z podatku od nieruchomości przedsiębiorców i wsparcie dla inwestycji proturystycznych przewiduje pomoc rządu dla gmin położonych na terenach górskich, które ucierpiały z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Pomoc ma trafić do 200 gmin, a rząd przeznaczy na nią 1 mld złotych.

O pomocy dla gmin turystycznych położonych na terenach górskich, które ucierpiały z powodu ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, poinformowali podczas poniedziałkowej konferencji (11 stycznia br.) wicepremier Jarosław Gowin i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Rząd ma przeznaczyć 1 mld złotych, a gminy będą mogły ubiegać się o wsparcie korzystając z dwóch instrumentów. Pierwszym z nich jest dopłata z tytułu utraconych w pierwszym kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości od firm branży turystycznej. Chodzi o zwolnienia z podatków od gruntów czy budynków firmom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie turystyki (hotele, pensjonaty, wyciągi narciarskie itp.). Dofinansowanie rządowe może wynieść w tym przypadku 80% utraconych przez gminę dochodów. Drugim instrumentem będzie wsparcie dla inwestycji w infrastrukturę turystyczną. W tym przypadku podstawą wyliczenia wysokości wsparcia będą wydatki, jakie poszczególne gminy poniosły w latach 2016-2020 na inwestycje. Dofinansowanie wyniesie 40% średniorocznych wydatków, jednak nie więcej niż 8 mln zł.

Pieniądze z obu instrumentów można będzie przeznaczyć na finansowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej oraz infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, m.in. budowa, rozbudowa lub modernizacja szlaków turystycznych (pieszych, rowerowych, narciarskich itp.), punktów widokowych, placów, deptaków, promenad, parkingów, atrakcji turystycznych czy infrastruktury komunalnej tj. drogi, chodniki, oczyszczalnie ścieków.

Rządowy projekt precyzuje, które gminy mogą ubiegać się o wsparcie są to m.in. gminy lezące w obrębie Sudetów Wschodnich, Zachodnich i Środkowych, Obniżenia Orawsko-Podhalańskiego, Łańcuchu Tatrzańskim, Beskidachy Środkowych i Lesistych. Pomoc ma trafić do 200 gmin, z czego do 34 samorządów z subregionu wałbrzyskiego. O wsparcie będą mogły ubiegać się wszystkie gminy z powiatu kłodzkiego:
miasto i gmina Kłodzko
miasto i gmina Nowa Ruda
Lądek-Zdrój
Stronie Śląskie
Bystrzyca Kłodzka
Międzylesie
Polanica-Zdrój
Szczytna
Duszniki-Zdrój
Kudowa-Zdrój
Lewin Kłodzki
Radków

O wsparcie gminy będą mogły wnioskować do wojewodów w ciągu miesiąca od dnia wejścia uchwały w życie, a premier będzie miał miesiąc na wypłatę pieniędzy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSikory – wieś gminy Mońki
Następny artykułMinisterstwo Zdrowia: ponad 600 dawek szczepionki zostało zutylizowanych