A A+ A++

Rząd planuje rozszerzenie uprawnień w zakresie wystawiania recept na bezpłatne leki w programach skierowanych do pacjentów powyżej 65 r. ż. i poniżej 18 r. ż.

Środowiska lekarskie od wprowadzenia programów bezpłatnych leków 75+, a potem 65+ i 18- zwracali uwagi na kluczową przeszkodę w dostępie do bezpłatnych leków dla pacjentów. Przepisy zawierają zamknięty katalog osób, które są uprawnione do wystawienia recepty na bezpłatne leki. Tym samym lekarze POZ oraz AOS w prywatnych gabinetach zostali wykluczeni z możliwości wystawiania recept na bezpłatne leki swoim pacjentom. 

W wykazie prac Rady Ministrów pojawił się projekt Ministerstwa Zdrowia, który ma poprawić obecnie obowiązujące przepisy.

Kto dziś może wypisać receptę na darmowe leki 65+/18-?

Podstawą do uzyskania darmowych leków jest każdorazowo recepta wystawiona przez lekarza lub uprawnioną pielęgniarkę. Należy jednak pamiętać, że nie każdy lekarz może wystawiać recepty podlegające bezpłatnej realizacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, receptę może wystawić:

  • lekarz lub pielęgniarka udzielający świadczeń w ramach umowy zawartej z NFZ z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej,
  • lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, albo dla osoby pozostającej we wspólnym pożyciu albo dla krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa,
  • lekarz lub pielęgniarka udzielający świadczeń w ramach umowy z NFZ z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub świadczeń ambulatoryjnych w ramach umowy sieciowej w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego,
  • lekarz udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy z NFZ z zakresu leczenia szpitalnego lub świadczeń szpitalnych w ramach umowy sieciowej w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego.

Przepisy zawierają więc zamknięty katalog osób, które są uprawnione do wystawienia recepty na bezpłatne leki. Tym samym ustawodawca kategorycznie wykluczył możliwość wystawiania takich recept przez lekarzy w prywatnych gabinetach, a także lekarzy ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, którzy latami zajmują się swoimi pacjentami, prowadząc ich przez cały proces leczenia. Jest to krzywdzące dla pacjentów, a także może prognozować intensywniejsze korzystanie przez nich z usług POZ wyłącznie w celu uzyskania recepty na bezpłatne leki na przykład po wizycie prywatnej u specjalisty, który zaordynuje określone leki, ale wystawi jedynie receptę na leki za pełną odpłatnością.

Lekarze w prywatnych gabinetach też przepiszą recepty na darmowe leki

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Procedowana nowelizacja przewiduje m.in. rozszerzenie uprawnień preskrypcyjnych w programie „65+/18-”.

– Istota proponowanych rozwiązań sprowadza się głównie do rozszerzenia zakresu podmiotów uprawnionych do wystawiania recept na darmowe leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne. Po zmianach, takim podmiotem będzie każda osoba posiadająca do tego uprawnienie wynikające wprost z wykonywania przez nią zawodu medycznego, jeżeli prawo do preskrypcji wynika jasno z przepisów regulujących zasady wykonywania tego zawodu – wskazuje projektodawca.

– Jednocześnie proponowane jest uproszczenie polegające na umożliwieniu wystawiania recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne niezależnie od postaci tych recept, podczas gdy dotychczas możliwość taką posiadali wyłącznie lekarze oraz pielęgniarki, działający w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, podczas gdy analogicznej możliwości nie było w przypadku ww. osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego – czytamy.

– Takie ograniczenie wydaje się zbędne w sytuacji, jeżeli obecnie odsetek wszelkich wystawianych w Rzeczypospolitej Polskiej recept w postaci papierowej jest bardzo niewielki i oscyluje w granicach 3% – uzasadnia resort zdrowia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiecodzienny gość w Rudzie Śląskiej. Łoś przy Szkole Podstawowej Nr 28
Następny artykułSołtysi w gminie Polkowice wybrani