A A+ A++

Zmiany przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym autorstwa resortu rozwoju i technologii mogą utrudnić i wydłużyć budowę nowych farm słonecznych.

Z przygotowanego przepisu wynika, że sytuowanie instalacji OZE o mocy powyżej 1 MW będzie możliwe wyłącznie na terenach, dla których ustalenia planu miejscowego przewidują budowę takich instalacji. Teraz takiego obowiązku nie ma. W przypadku gruntów rolnych klasy IV projektowany przepis dopuszcza sytuowanie OZE o mocy do 150 KW na podstawie decyzji o warunkach zabudowy, chyba że instalacja będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii.

Potencjalne ryzyko

Największe spółki energetyczne w kraju, które mają plany wybudowania do końca tej dekady łącznie nawet kilku GW mocy ze słońca, oficjalnie podkreślają, że jest za wcześnie, aby rzetelnie ocenić, jak uchwalone przepisy wpłyną na czas procesu przygotowawczego do budowy farm fotowoltaicznych powyżej 1 MW.

– Podstawowe znaczenie będzie miało tu tempo przygotowania i uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP) – wskazuje nam biuro prasowe Orlenu, który zgodnie z nową strategią do 2030 r. chce postawić kilkaset MW w tej technologii OZE. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że jest to proces czasochłonny.

Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę wiatrakową. To nie jest dobra wiadomość dla OZE

Orlen upatruje jednak szansy w fakcie, że ustawodawca uwzględnił możliwość zastosowania postępowania uproszczonego, które zakłada skrócenie poszczególnych etapów sporządzania i uchwalania planu miejscowego.

– Liczymy, że doprowadzi to do przyspieszenia prac nad uchwaleniem planów – podkreśla firma.

Podobnego entuzjazmu nie słychać pośród innych rynkowych graczy, którzy podkreślają, że ta ustawa zwiększa ryzyko inwestycyjne właśnie ze względu na czas przygotowania takich planów. – To analogiczna sytuacja do ustawy wiatrakowej. Te same problemy, bariery administracyjne, które pojawiają się przy budowie wiatraków, pojawią się przy farmach słonecznych. Proces inwestycyjny będzie dłuższy i kosztowniejszy – mówi nam przedstawiciel jednej z firm energetycznych.

Koszty inwestycji

Projektowane przepisy nie mają bezpośrednio przełożenia na koszt inwestycji. – Pewnym wyjątkiem jest możliwa (w … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułГлава МЗС Британії: Допомога Україні – це найкращий спосіб захистити Молдову
Następny artykułPowiat Suwałki: Sprawa drogi wojewódzkiej nr 655 na odcinku Suwałki – Rutka-Tartak