Z powodu inflacji i zmian na świecie drożeją żywność, paliwa, gaz i prąd. Rząd obniży część podatków, jak akcyza i VAT, by zniwelować skutki podwyżek. Oto założenia tarczy antyinflacyjnej.
– Obszar ten obejmuje trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków i uderzają w portfele: ceny paliw, ceny energii, ceny żywności – stwierdził Premier Mateusz Morawiecki i przedstawił założenia Tarczy antyinflacyjnej.
– Wprowadzamy obniżkę cen paliw od 20 grudnia na pięć miesięcy poprzez obniżenie wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Od stycznia do końca maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej na pięć miesięcy. Te wszystkie działania po stronie państwa, nie ingerujemy w działania koncernów paliwowych, doprowadzą do obniżki cen paliw o około 20-30 gr w najbliższych tygodniach – mówił Mateusz Morawiecki.
– Wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. na 8 proc. na trzy zimowe miesiące, dla całego społeczeństwa, bez różnicowania – dodał szef rządu.
– Od stycznia na trzy miesiące obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną. Będziemy wnioskowali też o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi. Taki postulat zgłoszę na najbliższej Radzie Europejskiej – zapowiedział Premier.
Wprowadzony zostanie też dodatek osłonowy dla osób o dochodach mniejszych niż 2100 zł miesięcznie. Będzie wypłacany w zależności od liczebności gospodarstw domowych w wysokości od 400 do 1150 zł rocznie w dwóch transzach w 2022 roku. Ma z niego skorzystać 5 mln osób.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS