A A+ A++

W czwartek w południe wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński ogłosił zmiany w trzech strefach wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. 

– Dalej będą obowiązywały trzy strefy – zielona, żółta i czerwona, aczkolwiek w ich obrębie nastąpiły zmiany. W obrębie stref z obostrzeniami jest obecnie ponad 95 powiatów – mówił Cieszyński.

W tamtą sobotę czerwonymi strefami Ministerstwo Zdrowia ogłosiło powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, wieluński, pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz miasta Nowy Sącz, Ruda Śląska i Rybnik. Natomiast do żółtych stref należały powiaty: wieruszowski, jarosławski, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski oraz miasta Jastrzębie-Zdrój, Przemyśl i Żory.

Obecnie nastąpiły zmiany. Na nowej liście znalazło się 18 powiatów, w tym dziewięć obszarów z województwa śląskiego.

W strefie żółtej znalazły się: powiat pszczyński, który przeszedł ze strefy czerwonej, powiat cieszyński, miasto Żory i powiat raciborski, który przeszedł ze strefy zielonej.

Czerwona strefy na śląskiej ziemi

W strefie czerwonej znalazły się: powiat rybnicki, miasto Rybnik, powiat wodzisławski, miasto Ruda Śląska oraz miasto Jastrzębie-Zdrój, które przeszło ze strefy żółtej.

Obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych pozostają bez zmian. – To są miejsca, w których liczba zakażeń rośnie. Dla każdego ta strefa powinna być sygnałem, że to teren, gdzie ryzyko zakażenia może być wyższe. Każdy może też ocenić, czy pewno się tam wybrać, np. powiat tatrzański jest obecnie na liście ostrzegawczej. Nie ma tam jeszcze żadnej strefy, ale obserwujemy wzrost zakażeń. Jeśli ten jeszcze urośnie, powiat zostanie przeniesiony do strefy żółtej bądź czerwonej. To jednak obywatele decydują, czy chcą tam jechać – mówił Cieszyński.

Odniósł się też do przypadków zakażenia koronawirusem, o których ministerstwo informowało w czwartek rano. Jest ich 181, znów najwięcej w Polsce. – W woj. śląskim trwa ciąg dalszy badań górników, stąd te wyniki – mówił Cieszyński.

Obowiązek maseczek w czerwonych strefach

Przypomnijmy, że strefa żółta obowiązuje, jeżeli jest powyżej 6 osób na 10 tys. nowych przypadków. Jeżeli powyżej 12 przypadków, to mamy strefę czerwoną. 

Resort narzuca w czerwonej strefie m.in. obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, zakazał organizacji kongresów i targów, działalności parków rozrywki i wesołych miasteczek oraz wszelkich wydarzeń kulturalnych. Ponadto wydarzenia rodzinne takie jak wesela i pogrzeby mogą mieć maksymalnie 50 uczestników.

W żółtych powiatach na kongresach i targach może przebywać co najwyżej jedna osoba na 4 m kw. obiektu, w którym odbywa się wydarzenie. Na imprezy sportowe i kulturalne oraz seanse filmowe w kinach wchodzi natomiast tyle osób, ile wynosi 25 proc. miejsc na publiczności. W weselach i pogrzebach może uczestniczyć co najwyżej 100 osób.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy dla organizacji pozarządowych
Następny artykułDzienny raport o koronawirusie – 13 sierpień 2020 r.