A A+ A++

na terenie terminali towarowych korzystały ze zwolnienia, tak jak pozostała infrastruktura kolejowa (równość wobec prawa” jak zaznaczyło Ministerstwo Finansów w zestawieniu uwag po konsultacjach publicznych. 

Organizacja spedytorów postuluje uszczegółowienia tej kwestii „poprzez zmianę brzmienia przepisu, a ponadto omówić ją w uzasadnieniu do projektu ustawy, aby uniknąć sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi, które – jak historia pokazała – bardzo angażują także sądy administracyjne.” 

Czytaj więcej

Dlatego PISiL domaga się „utrzymania zwolnienia dla infrastruktury kolejowej na terminalach wymaga precyzyjnej zmiany redakcji przepisu, a co najmniej zamieszczenia stosownych wyjaśnień w uzasadnieniu do projektu.” 

Niezasadne różnicowanie podmiotów

Także Urząd Transportu Kolejowego w piśmie do Ministra Finansów z 19 lipca popiera inicjatywę spedytorów i wskazuje na zasadność dokonania zmian w projekcie ustawy. Zdaniem Prezesa UTK wykluczenie ze zwolnienia gruntów, na których usytuowane są terminale kolejowe, będzie niezasadnym różnicowaniem sytuacji podmiotów zarządzających infrastrukturą kolejową w zależności od rodzaju obiektu, którym zarządzają. Właściciele terminali kolejowych będą obciążeni podatkiem, który nie będzie obowiązywał w stosunku do podmiotów zarządzających np. stacjami rozrządowymi czy punktami zaplecza technicznego. 

PISiL zauważa, że zwolnienie podatkowe dla nieruchomości wchodzących w skład udostępnianej infrastruktury kolejowej terminali towarowych stanowiło także instrument wyrównania szans rynkowych transportu kolejowego i drogowego. Przewoźnicy kolejowi, którzy płacą za dostęp do torów na całej sieci, od lat domagają się objęcia mytem wszystkich dróg, a nie tylko 3,6 tys. km. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDolny Śląsk na targach IFA 2024 w Berlinie. Innowacyjne firmy z regionu prezentują swoje rozwiązania technologiczne
Następny artykułPodkarpackie Centrum Medyczne w Rzeszowie inwestuje w nowoczesny sprzęt dla pacjentów