A A+ A++
Rząd na rynku pracy pomaga "swoim" i bezrobotnym [Raport]
Rząd na rynku pracy pomaga "swoim" i bezrobotnym [Raport]
fot. Photobank.kiev.ua / / Shutterstock

Czy rząd zdaje egzamin na rynku pracy? 55 proc. badanych negatywnie ocenia działania ekipy rządzącej w tym obszarze, a według 25 proc. najbardziej na działaniach rządu zyskują bezrobotni – wynika z badania “Polacy oceniają działania rządu na rynku pracy”.

Rząd silnie oddziałuje na rynek pracy, czy to w zakresie prawodawstwa, czy systemu podatkowego. W czasie pandemii próbował pomóc pracownikom i pracodawcom poprzez szereg różnych tarcz i dodatków. Jak działania rządu ocenili respondenci?

55 proc. badanych negatywnie ocenia działania ekipy rządzącej na rynku pracy. Co czwarty ankietowany odpowiedział, że “bardzo źle”. Według 9 proc. badanych działania te są bardzo dobre.

interviewme.pl

W badaniu, aż 45% respondentów stwierdziło, że odczuwa działania rządu w codziennej pracy. Niestety są to odczucia negatywne – niemal połowa (45 proc.) zarabia w ich wyniku mniej. Odpowiedzi jednak różnią się zależnie od sympatii politycznych. I tak 17 proc. wyborców PiS uważa, że zarabia mniej, zaś w przypadku wyborców Koalicji Obywatelskiej odsetek ten rośnie do 62 proc.

Według respondentów najwięcej na działaniach rządu tracą zatrudnieni na podstawie umowy o pracę (35 proc.), samozatrudnieni (28 proc.) oraz zatrudnieni na tzw. “śmieciówkach” (17 proc.). O wiele ciekawiej prezentuje się natomiast grupa beneficjentów działalności rządu. Zdaniem 37 proc. badanych na zmianach nie korzysta nikt, później bezrobotni (25 proc.) i pracujący na umowę o pracę (22 proc.).

interviewme.pl

Według 63 proc. Polaków rząd powinien wspierać pracowników i pracodawców w takim samym stopniu. Z badania InterviewMe wynika, że działania rządu są pozytywne dla pracowników według zaledwie 27 proc. ankietowanych, a dla pracodawców — według 28 proc.

Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania, komentuje jego wyniki w ten sposób:

W naszym badaniu, aż 63 proc. respondentów stwierdziło, że rząd powinien wspierać w takim samym stopniu pracowników i pracodawców. Jak na razie takie działania dostrzegają jedynie osoby sympatyzujące z partią rządzącą. Z perspektywy polityków PiS kluczowe wydaje się zatem dotarcie również do wyborców opozycji, którzy oceniają władzę bardzo negatywnie.

Polacy są bardzo krytycznie nastawieni wobec “Polskiego ładu”. Jak wynika z badania, był on niekorzystny finansowo dla ponad 3/4 respondentów. I jest to jeden z niewielu elementów, który “pogodził” ze sobą sympatyków partii rządzącej i opozycji. Od 1 lipca czekają nas jednak kolejne zmiany w podatkach.

55 proc. Polaków uważa, że niektóre grupy zawodowe są faworyzowane przez rząd. Polacy najczęściej wskazują tutaj polityków i górników. Często za uprzywilejowanych uważa się również lekarzy oraz… bezrobotnych. Część Polaków odpowiada, że rząd faworyzuje po prostu „swoich”.

Pandemia COVID-19 silnie odcisnęła się na nastrojach związanych z sytuacją na rynku pracy. W marcu 2021 r. źle sytuację oceniało 26 proc. respondentów. Działania rządu w czasie pandemii pomogły pracownikom według 30 proc. respondentów, a pracodawcom — według 38 proc.

JM

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKutno: maszyna wciągnęła rękę pracownicy zakładu mięsnego
Następny artykułKolejne wsparcie dla lokalnych inicjatyw