A A+ A++

Gorsze wyniki rządu, ale lepsze Morawieckiego

Od kwietnia nieznacznie zmieniło się postrzeganie wyników działalności rządu. Negatywnie ocenia je 47 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc. w stosunku do kwietnia), 41 proc. ocenia je pozytywnie (wzrost o 1 pkt proc.), 12 proc. respondentów, wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć” (o 2 pkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu).

Według sondażu w maju poprawiły się notowania premiera Mateusza Morawieckiego. Zadowolenie z faktu, że Morawiecki stoi na czele rządu wyraża 40 proc. ankietowanych (o 2 punkty proc. więcej niż w kwietniu), a dezaprobatę – 45 proc. (o 3 punkty proc. mniej). Odpowiedź „trudno powiedzieć” wybrało 15 proc. badanych – o 1 pkt proc. więcej niż przed miesiącem.

Ponad połowa respondentów źle ocenia politykę gospodarczą

Jak podał CBOS w ciągu ostatniego miesiąca nie zmieniły się istotnie oceny polityki gospodarczej rządu. Przekonanie, że prowadzona przez rząd polityka daje nadzieję na poprawę sytuacji gospodarczej wyraża 34 proc. badanych (bez zmian). Przeciwnego zdania jest 53 proc. ankietowanych (spadek o 1 punkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem), 13 proc., o 1 punkt proc. mniej niż w kwietniu, wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 2-12 maja na liczącej 1087 osób grupie – w tym 58,9 proc. metodą CAPI (wywiad bezpośredni z ankieterem), 28,7 proc. metodą CATI (wywiad telefoniczny), 12,4 proc. metodą CAWI (wypełnienie ankiety internetowej).

Zjednoczona opozycja zebrałaby połowę głosów

Natomiast z najnowszego sondażu Ipsos dla OKO.press wynika, że poparcie dla PiS w maju wynosi 35 proc. (wzrost o 1 pkt proc., w porównaniu do marca), KO – 26 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), Polski 2050 – 13 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), Lewicy – 9 proc. (wzrost o 4 pkt proc.), a Konfederacji – 7 proc. (spadek o 4 pkt proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłoby PSL – 4 proc.

Powyższe wyniki wskazują, że PiS po raz pierwszy od roku nie mógłby rządzić nawet z Konfederacją.

Natomiast z opublikowanego jeszcze wcześniej sondażu Ipsos dla portalu OKO.press wynika, że gdyby cała prodemokratyczna opozycja pięciu partii (w tym Porozumienia Jarosława Gowina, bez Konfederacji) utworzyła jedną listę, to taka koalicja zdobyłaby 50 proc. głosów. Na wspólną listę opozycji głosowałoby ponad 90 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 i Lewicy. PiS przy takim wariancie mógłby liczyć tylko na 30 proc. poparcia.

Czytaj też: Czy będzie wspólna lista opozycji? „Wyborcy chcą jedności? My też, ale to nie nasza wina, że się nie uda”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSprzedawcy na targu: „ceny poszły w górę. Słyszymy, że zwariowaliśmy”. Ile kosztują owoce i warzywa?
Następny artykułGrzesiek znalazł idealnego dawce napędu quattro! #Duda_vs_Szafrański