Dziś (11 lutego) na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, rząd zajmie się projektem noweli ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego.
Zgodnie z propozycją zmienić się mają regulacje odnoszące się m.in. do pracowników centrów powiadamiania ratunkowego zajmujących się obsługą numerów alarmowych.
Jedną z kluczowych zmian w projekcie jest otwarcie przed operatorami numerów alarmowych możliwości awansu zawodowego poprzez gradację stanowisk i dodanie do struktury organizacyjnej CPR stanowisk starszego operatora numerów alarmowych, koordynatora i koordynatora-trenera
Osoby zajmujące te stanowiska – poza standardową pracą operatora – będą się zajmowały m.in. koordynacją i nadzorem nad pracą operatorów, przeprowadzaniem szkoleń oraz przygotowywaniem kandydatów do pracy.
MSWiA stwierdza, że obecny schemat działania Centrum Powiadamiania Ratunkowego nie ma składowych motywatorów dla pracowników. Zatrudnienie operatorów poza korpusem cywilnym powoduje “zamknięcie ścieżki rozwoju”.
-Efektem proponowanych zmian będzie zatrzymanie w strukturach CPR najbardziej zaangażowanych i doświadczonych pracowników, których wkład do budowy sprawnie funkcjonującego systemu powiadamiania ratunkowego jest kluczowy – czytamy.
Ponadto projekt rozszerza katalog osób, którym będzie przysługiwała ochrona przewidziana w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych o pracowników obsługujących zgłoszenia alarmowe. Ma to zapobiec sytuacjom, w których osoby dokonujące zgłoszeń alarmowych “bezkarnie znieważają i grożą operatorom numerów alarmowych podczas obsługi zgłoszeń”.
Ponadto zmiany zawarte w projekcie mają umożliwić wprowadzenie aplikacji mobilnej, która dzięki zastosowaniu piktogramów umożliwi dokonanie zgłoszenia na numer alarmowy 112. Ma ona być szczególnie pomocna dla osób głuchych i niedosłyszących.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS