A A+ A++

W znaczącej zmianie polityki motoryzacyjnej, rząd Polski zdecydował o odstąpieniu od wprowadzenia kontrowersyjnego podatku od aut spalinowych, który był elementem poprzedniej wersji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Zamiast podatku będzie… dopłata.

Fot. Shutterstock

Zamiast tego, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ogłosiła wprowadzenie systemu dopłat do zakupu samochodów elektrycznych. Decyzja ta stanowi istotny krok w kierunku promowania ekologicznego transportu i zwiększenia liczby pojazdów niskoemisyjnych na polskich drogach.

Zmiana planów była możliwa dzięki pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej rewizji KPO. W ramach nowego planu, z budżetu Krajowego Planu Odbudowy zostanie przeznaczone 1,6 mld zł na subwencje dla osób decydujących się na zakup samochodów elektrycznych. Dopłaty mogą sięgać kwoty do 30 tys. zł na zakup nowego elektryka, a dodatkowy bonus przewidziany jest za złomowanie starego pojazdu spalinowego.

Co istotne, program ma obejmować nie tylko nowe, ale również używane samochody elektryczne, pod warunkiem, że nie są one starsze niż 4 lata. Pomoc finansowa nie będzie ograniczona tylko do modeli z wyższej półki cenowej, ale ma dotyczyć także aut ze średniej kategorii cenowej. Osoby zainteresowane będą mogły skorzystać z dopłat również w przypadku decyzji o zakupie auta na leasing lub wynajem długoterminowy.

Inicjatywa wpisuje się w szersze działania rządu zmierzające do redukcji emisji CO2 i poprawy jakości powietrza, jednocześnie stawiając na rozwój ekonomiczny i innowacje w sektorze transportowym. Szefowa resortu klimatu i środowiska, komentując nowe rozwiązanie, podkreśliła na Twitterze, że „zamiast kija, wybieramy marchewkę”, co ma podkreślać prospołeczny charakter reformy.

Odstąpienie od podatku od aut spalinowych i zastąpienie go dopłatami do elektryków to ważny sygnał dla Polaków rozważających zmianę samochodu. Atrakcyjne subwencje mogą skłonić wielu kierowców do przesiadki na zeroemisyjne pojazdy. Jednocześnie, rezygnacja z dodatkowych obciążeń podatkowych dla posiadaczy aut spalinowych z pewnością ucieszy znaczną część społeczeństwa.

Warto zaznaczyć, że rozwój elektromobilności wymaga nie tylko zachęt finansowych, ale również rozbudowy infrastruktury ładowania. Można się spodziewać, że wraz z wprowadzeniem dopłat, rząd będzie intensywnie pracował nad zwiększeniem liczby ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w całym kraju.

Nowy system dopłat do elektryków ma szansę stać się istotnym impulsem do zielonej transformacji polskiego transportu. Jego skuteczność będzie jednak zależała od szczegółowych zasad programu i rzeczywistego zainteresowania Polaków ekologicznymi pojazdami. Z niecierpliwością będziemy śledzić rozwój wydarzeń w tym obszarze.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułISW/ Ukraiński wywiad wojskowy: Rosja realizuje trzyczęściowy plan destabilizacji Ukrainy
Następny artykułPakosińska ujawniła kulisy przykrego rozstania z Kabaretem Moralnego Niepokoju. Ludzie nie wiedzieli