A A+ A++

“Rz”: porozumienie rządu z górnikami niekorzystne dla energetyki

30.09.2020r. 06:04


Choć ubiegłotygodniowe porozumienie rządu z górniczymi związkami zawodowymi przyniosło wzrost wartości grup energetycznych na GPW, to według rozmówców “Rzeczpospolitej” nie jest korzystne dla branży.


Jak odnotowuje dziennik, po ogłoszeniu podpisania porozumienia między rządem i górniczymi związkami zawodowymi w sprawie funkcjonowanie górnictwa węgla kamiennego, w piątek i poniedziałek kursy akcji grup energetycznych poszły mocno w górę. Akcje PGE zyskały 30 proc., Taurona – 28 proc., a Enei – 19 proc.

Jednak pytani przez “Rz” analitycy mają wątpliwości, co do tak optymistycznej reakcji inwestorów giełdowych. Cytowany przez dziennik Michał Sztabler, analityk Noble Securities nie widzi uzasadnienia dla takich wzrostów i przypuszcza, że giełdowi gracze uznali, że rządowe porozumienie z górnikami będzie prowadzić do wcześniej zapowiadanego wydzielenia węglowych aktywów ze struktur grup energetycznych. Jednocześnie zwraca on uwagę, że plan zamykania kopalń w porozumieniu nie nadążą za spadkiem zapotrzebowania na węgiel.

Natomiast według Krystiana Brymory z DM BDM, inwestorzy mogli zinterpretować zapowiadane w porozumieniu zamykanie kopalń jako szansę na rozwiązanie problemu nadpodaży węgla i odciążenia całego rynku.

Jednak cytowany przez “Rz” analityk Societe Generale Bartłomiej Kubicki podkreśla, że porozumienie nie rozwiązuje problemu nadpodaży węgla. Z jego szacunków wynika, że po 2035 roku zapotrzebowanie na węgiel ze strony energetyki spadnie do poziomu 10 mln ton rocznie, a oprócz PGG paliwo dla energetyki wydobywa Bogdanka, kopanie Taurona Wydobycie i JSW.

Analitycy mają też wątpliwości czy Komisja Europejska zgodzi się na pokrywanie strat PGG z budżetu Państwa aż do 2049 roku.

Wśród zapisów porozumienia, które pomoże części grup energetycznych analitycy zgodnie wymieniają plany likwidacji obliga giełdowego. Jak tłumaczy analityk Noble Securities, to dobra informacja dla PGE i Enei, które mają dużo mocy wytwórczych i będą mogły pokryć sprzedaż energii produkcją z własnych źródeł po własnych cenach, ale w przypadku Taurona, który sprzedaje więcej energii niż produkuje już likwidacja obliga może zaszkodzić grupie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCztery osoby zatrzymane na wrocławskim lotnisku
Następny artykułZnaczenie militarne Wizny było ogromne