A A+ A++

Wyciekły nowe wyniki testów nadchodzącego procesora AMD Ryzen 5 9600X (Zen 5) do komputerów stacjonarnych. Te pokazują możliwości CPU podkręconego do 5,7 GHz na wszystkich rdzeniach. 

HXL (@9550pro) odpowiada za ten wyciek i wygląda na to, że  AMD Ryzen 5 9600X ma spory potencjał w zakresie podkręcania, ponieważ w przedstawionym benchmarku widać, że procesor pracował z częstotliwością taktowania dochodzącą do 5,7 GHz na wszystkich sześciu rdzeniach Zen 5.

AMD Ryzen 5 9600X jest najbardziej podstawowym procesorem do komputerów stacjonarnych w ofercie Ryzen 9000.

AMD Ryzen 5 9600X jest najbardziej podstawowym procesorem do komputerów stacjonarnych w ofercie Ryzen 9000 i charakteryzuje się tą samą architekturą rdzeni Zen 5, co reszta rodziny Granite Ridge. Pod względem specyfikacji chip oferuje 6 rdzeni, 12 wątków, zegar bazowy 3,9 GHz, a w trybie boost rozpędza się do 5,4 GHz. Chip ma pamięć podręczną L1 o pojemności 384 KB, 6 MB L2 i 32 MB L3 oraz wykorzystuje tylko jeden blok CCD z wyłączonymi 2 rdzeniami.

Niedawno w sieci pojawił się przeciek prezentujący wydajność chipa w teście AIDA64, w którym uzyskał on prawie 2-krotny wzrost przepustowości pamięci w porównaniu do swojego poprzednika. Teraz chip został przetestowany w CPU-z po podkręceniu do 5,7 GHz, czyli zwiększeniu taktowania o 300 MHz w trybie Boost w porównaniu do podstawowego zegara. Należy pamiętać, że podkręcenie dotyczy wszystkich rdzeni, podczas gdy maksymalna oficjalna częstotliwość 5,4 GHz odnosi się do pracy pojedynczego rdzenia i średnio w trybie boost dla wszystkich rdzeni CPU oferuje 5,0–5,1 GHz. Tym samym w rzeczywistości mówimy tu o podkręceniu aż o 600-700 MHz

Ryzen 5 9600X

Pod względem wydajności procesor AMD Ryzen 5 9600X po OC uzyskał 871,4 punktu w teście jednordzeniowym i 7096,6 punktu w teście wielowątkowym. W porównaniu do dostępnego na rynku procesora AMD Ryzen 5 7600X, jest to przewaga 14% w przypadku jednego rdzenia i 13% w przypadku wielu rdzeni. Ten sam standardowy układ ES oferował podobną wydajność przy standardowych prędkościach. Można było spodziewać się, że wyniki wydajności po takim podkręceniu będą znacznie wyższe, więc coś tu poszło nie tak (może to kwestia sterowników). 

Relatywnie niewielki wzrost wydajności w CPU-z można także przypisać samemu benchmarkowi. Jak podkreśla, WccfTech, w ich testach odnotowali, że chipy Zen 4 zapewniały tylko 1% wzrosty wydajności IPC względem poprzedników i podobnie może wyglądać to tutaj. AMD zapewnia, że poprawa IPC Zen 5 w porównaniu z Zen 4 wynosi 16% przy wielu obciążeniach. Wszystkiego dowiemy się jednak w przyszłym miesiącu, kiedy Ryzeny 9000 zadebiutują na rynku. 





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwsza promocja na Helldivers 2 – bestsellerowa strzelanka na PS5 za 159 zł (rabat 21 zł)
Następny artykułWieczorna przejażdżka bmw. Poszarpane opony, brak prawa jazdy (ZDJĘCIA)