Jak na jubileusz przystało zmagania szachistów, poprzedziło uroczyste otwarcie. Były podziękowania, gratulacje, jubileuszowy tort, a także “Sto lat” w wykonaniu kapeli podwórkowej “Wysoczanie”.
W otwarciu turnieju uczestniczyli: poseł Kazimierz Gołojuch, wójt gminy Łańcut Jakub Czarnota, radni gminy Kazimierz Słonina i Jan Cwynar, a także ks. Feliks Paściak, dyrekcja Centrum Kultury Gminy Łańcut Mateusz Witczuk, Justyna Paszkiewicz i Zespołu Szkół w Wysokiej Dorota Szmuc, prezes Fiszman “Orzeł” Wysoka Arkadiusz Janeczek, dyrektor honorowy turnieju Andrzej Szylar, dyrektor turnieju Marcin Kisała, Stanisław Cyran – pomysłodawca imprezy, który od 20 lat społecznie działa na jej rzecz oraz szachiści.
Tegoroczna edycja zgromadziła 185 zawodników z różnych regionów Polski (z województw: podkarpackiego, lubelskiego, opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego). Zawodnicy podzieleni zostali na trzy grupy: Grupa A (Open)- 98 szachistów (w tym 85 z rankingiem FIDE), Grupa B (Juniorzy rocznik 2002-2010) również zgłoszona do FIDE – 60 zawodników, Grupa C (Juniorzy 2011 i młodsi) – 27 zawodników. Najmłodszym uczestnikiem zawodów był 5,5-letni Wojciech Bieńkiewicz z Przeworska, a najstarszym 80-letni Jan Bobulski z Ropczyc. Sędzią głównym turnieju był Marian Bysiewicz z Rzeszowa, pomagał mu Bolesław Ziółkowski.
Impreza cieszy się niezwykle dużym powodzeniem za sprawą wysokiego poziomu, jaki prezentują zawodnicy, a także wielu atrakcyjnych nagród. Zawody w takiej postaci nie mogłyby się odbyć, gdyby nie zaangażowanie organizatorów i pomoc sponsorów. Organizatorami turnieju byli: Centrum Kultury Gminy Łańcut, Zespół Szkół w Wysokiej, Podkarpacki Związek Szachowy i Fiszman “Orzeł” Wysoka. Imprezę sponsorowali: poseł Kazimierz Gołojuch, wicemarszałek Stanisław Kruczek, Gmina Łańcut, Starostwo Powiatowe w Łańcucie, Bimex-Böllhoff Sp. z o.o. Roman i Marcin Bijak, Fiszman “Orzeł” Wysoka”, radni gminy Łańcut Kazimierz Słonina i Marcin Kisała, Stanisław Cyran, Andrzej Szylar, “HubInvest” z Wysokiej Hubert Cyran, Stowarzyszenie Kultury Sportowej “Aktywne Podkarpacie” z Tarnobrzega – Andrzej Tylutki, “Budim” Kraczkowa Ryszard Szpunar, Tadeusz Wrona, “Ankop” Łańcut Anatol Wrona oraz Cukiernia z Pasją z Wysokiej. To dzięki nim laureaci otrzymali puchary, nagrody pieniężne i rzeczowe, każdy mógł zjeść ciepły posiłek.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
– Po raz kolejny w tym roku Jubileuszowy 20. raz gmina Łańcut poprzez swoje Centrum Kultury organizuje międzynarodowy turniej “Podkarpacka Szachownica”. Z miłą chęcią rokrocznie Marszałek Władysław Ortyl obejmuje swoim patronatem ten dwudniowy turniej. W tym roku miałem wielką przyjemność ufundować jeden z pucharów dla zwycięzców. Wielki podziw budzi fakt, że w dobie nowoczesnych elektronicznych smartfonów, tabletów, komputerów, gier komputerowych, tak wielka grupa dzieci i młodzieży z całej Polski, i co roku coraz większa, bierze w nim udział. Prawie dwustu uczestników od 5 do 80 roku życia brało udział w zmaganiach ćwiczenia logicznego myślenia. Okazuje się, że na feriach są również dzieci i młodzież, którzy kochają tę dyscyplinę sportu – mówi Stanisław Kruczek, wicemarszałek województwa podkarpackiego.
– Gdy zapytałem jednego z organizatorów turnieju pana Stanisława, czy jest zmęczony po dwóch dniach, powiedział “że jak się lubi, to co się robi, to nie ma zmęczenia tylko satysfakcja”. I czułem to. Oczywiście dziękuję wszystkim tym, którzy pod wodzą dyrektora turnieju Marcina Kisały, w tym roku i od 20 lat organizują ten tak potrzebny dla współczesnej młodzieży turniej. Dziękuję też wójtowi Jakubowi Czarnocie i dyrektorowi CKGŁ Mateuszowi Witczukowi za zaproszenie na uroczysty finał Podkarpackiej przecież Szachownicy – dodaje.
Stanisław Kruczek razem z wójtem gminy i dyrektorem CKGŁ wzięli udział w uroczystej dekoracji najlepszych szachistów, a poprowadził ją dyrektor turnieju Marcin Kisała. Przed rozdaniem nagród dla uczestników wystąpił zespół wokalny “Trio” z Rogóżna.
Podziękowania dla wszystkich, którzy swą obecnością, pomocą finansową i organizacyjną uświetnili tegoroczne zawody.
Międzynarodowy Turniej Szachowy “Podkarpacka Szachownica” jest cykliczną imprezą na stałe wpisaną w kalendarz najważniejszych wydarzeń w gminie Łańcut. W turniej wpisują się także Otwarte Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w szachach szybkich oraz Memoriał Tadeusza Szylara – instruktora szachowego w powiecie łańcuckim. Był jedną z osób, które przyczyniły się do rozwoju szachów w regionie, doprowadził “Podkarpacką Szachownicę” do poziomu jednego z najlepiej ocenianych przez szachistów turniejów na Podkarpaciu.
Zwycięzcy turnieju:
Grupa Open:
I miejsce – Łukasz Licznerski (Rodło Opole)
II miejsce – Kamil Gierulski (RzKSz Rzeszów)
III miejsce – Hubert Janzer (KSz BYSTROVIA Bystrowice)
Grupa Open ranking do R=1800:
I miejsce – Krzysztof Markiewicz (KS Dzikowiec)
II miejsce – Wojciech Magoń (Wysoka)
III miejsce – Mariusz Lach (KSz BYSTROVIA Bystrowice)
najlepsza kobieta w grupie Open – Barbara Trybowska (Tsz Skoczek Sędziszów Małopolski)
najlepsza juniorka w grupie Open – Sara Giefert (Sanovia Lesko)
najlepszy junior w grupie Open – Krzysztof Iwańczuk (MKS AGROS Chełm)
najlepszy zawodnik gminy Łańcut – Wojciech Magoń (Wysoka)
Juniorzy rocznik 2002-2004 :
I miejsce – Remigiusz Brożyniak (Gambit Przeworsk)
Juniorki rocznik 2002-2004:
I miejsce – Aleksandra Gromek (UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski)
II miejsce – Gabriela Niemczak (Wysoka)
III miejsce – Ksenia Niemczak (Wysoka)
Juniorzy rocznik 2005-2007:
I miejsce – Paweł Gromek (UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski)
II miejsce – Adrian Słoniec (Orlik Rudnik nad Sanem)
III miejsce – Maciej Mikuła (MKSz GRYF Dębica)
Juniorki rocznik 2005-2007:
I miejsce – Liliana Krzanowska (Rzeszów)
II miejsce – Marika Bauer (Parnas Stara Wieś)
III miejsce – Barbara Kojder (Gambit Przeworsk)
Juniorzy rocznik 2008-2010:
I miejsce – Dawid Wolak (Sanovia Lesko)
II miejsce – Filip Białek (TKSzach Tarnobrzeg)
III miejsce – Ignacy Rość (Połomia)
Juniorki rocznik 2008-2010:
I miejsce – Maja Bauer (Parnas Stara Wieś)
II miejsce – Wiktoria Kostrubiec (UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski)
III miejsce – Urszula Kojder (Gambit Przeworsk)
Juniorzy rocznik 2011 i młodsi:
I miejsce – Ksawery Mroszczyk (Gambit Przeworsk)
II miejsce – Marcin Owczarek (GKS Szach-Mat Wiśniowa)
III miejsce – Jan Jagodziński (UKS Brzozów)
Juniorki rocznik 2011 i młodsze:
I miejsce – Gabriela Tokarz (Gambit Przeworsk)
II miejsce – Patrycja Lęcznar (Czarna Łańcucka)
III miejsce – Izabela Jakubowska (Czarna Łańcucka)
Najlepszym juniorem gminy Łańcut został Karol Paszkiewicz z Soniny, najlepszą juniorką gminy Łańcut i Wysokiej została Gabriela Niemczak.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS