A A+ A++

Firma analityczna International Data Corporation (IDC) podaje, że światowe dostawy używanych oraz odnowionych smartfonów osiągnęły w 2020 roku poziom 225,5 miliona egzemplarzy, co oznacza 9,2-procentowy wzrost względem 206,5 miliona egzemplarzy w 2019 roku. Według prognoz sprzedaż tych urządzeń w 2024 roku może wynieść nawet 351,6 mln, a wzrost w latach 2019-2024 pójść w górę o 11,2 procent. Jak zauważają analitycy znaczna część tego wzrostu pochodzi z dojrzalszych rynków, gdzie ludzie częściej decydują się na wymianę dotychczasowego telefonu na używany, ponieważ jest to traktowane jako swego rodzaju “dotacja” do nabycia nowego urządzenia. Niebagatelną rolę odgrywają tutaj także oficjalne programy wymiany prowadzone przez wybranych producentów. Z drugiej strony są też przedsiębiorstwa telekomunikacyjne próbujące nakłonić konsumentów do oddania starego sprzętu i przesiadki na nowszy model.

Firma analityczna International Data Corporation (IDC) podaje, że światowe dostawy używanych oraz odnowionych smartfonów osiągnęły w 2020 roku poziom 225,4 miliona egzemplarzy, co oznacza 9,2-procentowy wzrost względem 206,5 miliona egzemplarzy w 2019 roku.

Anthony Scarsella, kierownik ds. Badań w IDC przyznał, że “w przeciwieństwie do ostatnich spadków na rynku nieużywanych smartfonów, a także prognozy minimalnego wzrostu dostaw w ciągu najbliższych kilku lat, branża używanych telefonów nie wykazuje oznak globalnego spowolnienia”. Dodatkowo jego zdaniem odnowiony oraz używany sprzęt nadal stanowi interesującą alternatywę dla nowych propozycji zarówno dla prywatnych odbiorców, jak i firm chcących zaoszczędzić pieniądze. Chociaż pandemia COVID-19 zakłóciła łańcuch dostaw stanowiąc wyzwanie dla dla firm, tak większości z nich udało się zaspokoić popyt na tego rodzaju urządzenia w ubiegłym roku. Używane smartfony cieszą się pewną popularnością również w Polsce, bo nie każdy może przecież wydać duże pieniądze na nieużywanego flagowca, z kolei model używany nie będzie aż taki drogi.

Jeżeli chodzi o liderów na rynku smartfonów to, w Q3 2020 pierwsze miejsce zajął Samsung, z kolei druga oraz trzecia lokata przypadła kolejno Huawei i Xiaomi. Raport TrendForce wskazuje natomiast, że producenci dostarczyli na rynek 1,25 mld smartfonów i jest to 11-procentowy spadek względem rezultatu z 2019 roku. Wpływ na to miała pandemia COVID-19, która na pewien okres wstrzymała działanie fabryk doprowadzając do zakłóceń w łańcuchu dostaw.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUsprawniona obsługa kontrolerów z Xboksa i PS5 w nowej wersji Steam
Następny artykułKoronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia z 9 stycznia. Wzrost liczby zakażeń i zgonów