A A+ A++

Główny plac Krakowa został wytyczony na prawie magdeburskim w 1257 roku. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa – to tutaj krzyżowały się główne szlaki handlowe. Ponieważ cały obszar starego miasta zaprojektowano na planie szachownicy, Rynek Główny ma kształt kwadratu, a z każdego jego boku o długości blisko 200 metrów odchodzą 3 ulice. Wyjątek stanowi ulica Grodzka, która biegnie ukośnie i pokrywa się ze śladem dawnego szlaku handlowego.

Powodem odstępstwa jest fakt, iż w momencie wytyczania Starego Miasta, stały już dwie ważne budowle zlokalizowane przy Rynku – Kościół Mariacki i Kościół św. Wojciecha. Ciekawostką, której świadom jest mało który odwiedzający Rynek Główny turysta, jest fakt, iż został on wpisany wraz z całym obszarem Starego Miasta na listę światowego dziedzictw UNESCO jako jeden z 12 pierwszych obiektów na świecie. Miało to miejsce w 1978 roku.

Rynek Główny w Krakowie – nie tylko kwiaciarki

To, na co warto zwrócić uwagę i z czym warto kojarzyć krakowski Rynek Główny to nie tylko dorożki, gołębie, kwiaciarki i restauracje. To także, a raczej przede wszystkim, wszechobecne zabytki. I to nie tylko tak znane obiekty jak sukiennice czy kościół Mariacki le … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrzeżenie o przerwach w dostawie energii elektrycznej dla miejscowościach: Służewo, Odolion, Broniszewo, Kuczek.
Następny artykułBiblioteka Piotrków Trybunalski: Mamy Roczek!