A A+ A++

Festyn dobroczynny „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom” ma już swoją siedmioletnią historię. Jak mówi organizator Bogdan Porębski, z grupą przyjaciół zastanawiał się nad inicjatywą, która „pokaże Tego, w którego wierzą”. Pojawiła się wtedy myśl, by zwrócić uwagę na Kościół ubogi. Stąd przez kolejne edycje wydarzenia zbierane były środki na chrześcijan z krajów, gdzie doświadczają oni nędzy i prześladowań.

Przed rokiem wybór padł na dzieci z Bidibidi w Ugandzie, gdzie na co dzień pracuje o. Andrzej Dzida. Tym razem wsparcie trafi do sierot z Ayos w Kamerunie, gdzie placówkę prowadzą Siostry Opatrzności Bożej. „Każdy festyn ma dla nas również charakter edukacyjny. Teraz dowiemy się, jaki jest los dzieci w Afryce” – zauważa Bogdan Porębski.

Z wyjaśnieniami przychodzi Nikodem Bała z regionalnego biura PKWP w Krakowie. „Na skutek wojen i AIDS ogromna liczba dzieci w Afryce wychowuje się bez rodziców. Te dzieci są przestraszone, mają za sobą dramatyczne historie. Są głodne uwagi i poczucia bycia kochanym” – mówi, przywołując też własne doświadczenia z Ugandy, do której udał się w tym roku.

W Ayos Siostry Opatrzności Bożej opiekują się grupą 18 dziewczynek w wieku od 3 do 16 lat. Siostra Dariusza Dąbrowska, która spędziła z nimi ostatnie lata, pozwala nam poznać ich historie. Jedna z dziewczynek, gdy trafiła do sierocińca była cała zarobaczona. Uratowała ją interwencja sióstr i leki, jakie otrzymała.

Inna była wielokrotnie wykorzystywana seksualnie. „Jej ciocia, gdy dowiedziała się o jej problemach, zbiła ją. Dziewczynka nie ma rodziców. Trafiła do nas” – tłumaczy s. Dariusza. Zaznacza, że dzieci nie chcą wracać myślami do dramatów, jakie je spotkały. Sierociniec traktują jak prawdziwy dom. Nie miały go nigdy wcześniej. „U nas dzieci stały się radosne. Potrafią się śmiać i bawić” – podkreśla misjonarka.

Marzeniem s. Dariuszy jest, by dziewczynki „odnalazły swoją wartość”. W Ayos odkrywają, że „mogą stworzyć prawdziwy dom, założyć rodzinę, nie kradnąc i dobrze radząc sobie w dorosłym życiu”. Pomoc Kościołowi w Potrzebie do tej pory przekazywała środki na wyżywienie dzieci. Festyn w Rymanowie pozwoli kontynuować to wsparcie. „Do tego chcemy zapewnić najmłodszym ubrania i edukację” – mówi Nikodem Bała z PKWP. Zwraca też uwagę na inny projekt, który jest wyrazem solidarności z dziećmi z Ukrainy. „Część zebranej kwoty przekażemy na organizację wypoczynku dla 25 osób” – tłumaczy. Podobny projekt PKWP realizuje w Syrii, gdzie odbywa się on pod hasłem „Wakacje od wojny”.

Festyn w Rymanowie rozpocznie się o godz. 14.00. „Kto był na wydarzeniu, wie, że nie zmarnuje czasu. Ani w sensie muzycznym, ani kulinarnym” – mówi organizator Bogdan Porębski. Na scenie pojawią się ukraiński zespół „Osławiany” oraz Orkiestra EWZ. Zaplanowano też aukcję cennych przedmiotów przekazanych przez m.in. artystów i polityków. „Będą piękne obrazy, rzeźby artystów o dużej renomie” – zapowiadają organizatorzy. Prezydent Andrzej Duda przekazał na festyn spinki w kształcie Polski. Premier postanowił wesprzeć inicjatywę pamiątkowym medalem z podobizną marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na wydarzenie zapraszają też artyści, którzy nie wystąpią na scenie. „Bądźcie z nami. Można naprawdę pomóc” – mówi na nagraniu, jakie znalazło się na Facebooku Darek Malejonek z Maleo Reggae Rockers. Organizator Bogdan Porębski do akcji promocyjnej zaprosił też braci Golec, a za pośrednictwem ks. bp. Stanisława Jamrozka, biskupa pomocniczego z Przemyśla, dotarł nawet do Ojca Świętego Franciszka.

„Poprosiliśmy bp. Stanisława, żeby poinformował Ojca Świętego o tym, co my tutaj wyrabiamy. Zadzwonił ks. kard. Konrad Krajewski i powiedział: tak pójdę z tym do Ojca Świętego i powiem mu, że jest taki festyn” – podkreśla Bogdan Porębski.

Szczegółowe informacje o festynie na stronie internetowej: http://www.festynrymanowzdroj.pl/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFinał wakacji z Ciocią Kicią w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej
Następny artykułŚwięta Kinga zaprasza na „Śląsk”