21.05.2020r. 20:28
Jak uściśliła, GPN zawiera szczegółową charakterystykę miasta, wskazuje dotychczasowe i planowane działania w zakresie poprawy jakości powietrza na terenie miasta oraz niezbędne do podjęcia działania w ramach programu “Stop Smog”.
Rybnicki samorząd przyznaje, że smog jest jednym z największych problemów miasta. W poprzednich sezonach grzewczych tamtejsza stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nieraz pokazywała najwyższe w regionie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10, jednego z głównych składników smogu.
Miasto w części swojego serwisu internetowego poświęconej walce ze smogiem akcentuje, że główną przyczyną niskiej emisji w Rybniku jest rozproszona zabudowa jednorodzinna, przy niekorzystnym ukształtowaniu terenu.
“Program “Stop Smog” jest programem trudnym. Z informacji, które posiadam wynika, że w województwie śląskim tylko trzy gminy w jakimś sensie do tego programu aplikują, Rybnik jest zaś jedynym zainteresowanym miastem powyżej 100 tys. mieszkańców. Jest to spowodowane m.in. kryteriami, jakie trzeba spełnić” – zaznaczył, cytowany przez Skupień, wiceprezydent miasta Janusz Koper.
Władze miasta przypominają, że program “Stop Smog” zakłada współpracę finansowo-organizacyjną między Radą Ministrów a gminami w zakresie wspierania termomodernizacji i remontów.
Mechanizm ma być współfinansowany z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, zarządzanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, na poziomie poniżej 70 proc., oraz ze środków gminy – powyżej 30 proc. Możliwy jest też wkład własny beneficjentów projektu na poziomie do 10 proc. wartości przedsięwzięcia niskoemisyjnego.
Rybnicki samorząd przypomina, że od połowy lutego br. w mieście działa punkt konsultacyjny dla osób ubiegających się o dofinansowanie w programie “Czyste Powietrze”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS