To przestrzeń, która jeszcze dwadzieścia kilka lat temu była szpitalem. Dzisiaj znów mówimy tu o człowieku, o tym w jaki sposób funkcjonuje, na co jest narażony, jak powinien dbać o zdrowie – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Remont prowadzony przez miasto na terenie poszpitalnego kompleksu Juliusz trwa, jednak już teraz jeden z jego etapów można oficjalnie uznać za zakończony. 10 września zostanie otwarte Edukatorium Juliusz, które funkcjonować będzie w pawilonie „Rafał” przy ul. Klasztornej w Rybniku.
Zobacz także
Inwestycja kosztowała miasto 15,5 mln złotych
Miasto Rybnik wyremontowało stary obiekt. Pierwsza część otwarta. Właśnie w tym miejscu czekać będzie na mieszkańców historia medycyny i farmacji. Będzie to także okazja do doświadczenia tego, jak funkcjonuje ludzkie ciało – komentuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnika.
Po zakończonej dwa lata temu modernizacji, pawilon „Rafał” zmienił się nie do poznania – z zewnątrz odnowione zostały m.in. drzwi, okna i konstrukcja dachu, a w jego wnętrzu powstała przestrzeń wystawiennicza, którą wypełnia ekspozycja ilustrująca historię medycyny i farmacji.
Za realizację tej inwestycji magistrat zapłacił ponad 15,5 mln złotych, z czego 5,5 mln złotych stanowiły dofinansowania z Unii Europejskiej, które udało się miastu pozyskać.
„Marka będzie rozpoznawana w całym kraju”
Interaktywna wystawa w „Rafale” ma charakter poznawczo-historyczny. Umożliwia odwiedzającym samodzielne zwiedzanie obiektu – eksperymentowanie, doświadczanie i uczenie się nowych rzeczy. Co więcej muzeum oferować ma także specjalne ścieżki edukacyjne oraz warsztaty o różnym charakterze, dla różnych grup wiekowych.
To miejsce, które opowiada o człowieku – o tym, co jest nam najbliższe. Dowiemy się tutaj, jak funkcjonuje ludzkie ciało, dlaczego i na co chorujemy, jak pracowali w przeszłości lekarze – opowiada o muzeum Agnieszka Skupień, rzecznik UM. – Poznamy również ciekawe fakty o historii medycyny. To tylko niektóre z interesujących zagadnień, które można odkrywać interaktywnie w tym miejscu.
Rozmieszczona na 4 kondygnacjach dawnego szpitala ekspozycja nawiązuje w swoim charakterze do współczesnych i dawnych wnętrz szpitalnych – prezentuje oddziały i przyporządkowane im tematy.
Siłą Edukatorium jest program edukacyjny – zaznaczał dziś podczas konferencji prasowej otwierającej obiekt Wojciech Dominiak, dyrektor rybnickiego Muzeum im. O. Emila Drobnego. – Wystawa tworzy szkielet, na którym zawieszone będą różne formy edukacyjne, tworzące cykl edukacyjny o człowieku: warsztaty, moduły i ścieżki edukacyjne. Jestem przekonany, że unikatowość tego miejsca w skali kraju sprawi, że z czasem marka „Edukatorium Juliusz” będzie rozpoznawana w całym kraju, a także poza jego granicami.
W muzeum będzie można „zostać lekarzem”
Rybnik przez lata inwestował w Strefę Juliusza, by mieszkańcy mieli szansę poznać historię tego miejsca – mówi Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika. – Szczególny aspekt dotyczy uczenia dzieci poprzez doświadczenie.
Obiekt, który dawniej funkcjonował jako Juliuskrankenhaus, zaprasza odwiedzających do poznania tajników pracy na 12 oddziałach szpitalnych: ortopedii i traumatologii, otolaryngologii, neurologii, okulistyki, kardiologii, ginekologii i położnictwa, urologii, pulmonologii, gastroenterologii, dermatologii, chorób wewnętrznych, onkologii i w zakładzie diagnostyki.
W nowym obiekcie zobaczyć można model XVI-wiecznej protezy ręki, skusić się na rehabilitację w starym, XIX-wiecznym stylu czy też zajrzeć w głąb ciała człowieka bez udziału skalpela. Można tu również podejrzeć jak wyglądał każdy z nas będąc jeszcze w łonie swojej mamy – informuje magistrat.
Elementem ekspozycji jest też blok operacyjny, na którym, dzięki aplikacji, można zostać chirurgiem, anestezjologiem lub pielęgniarzem. Na ostatnim piętrze budynku można ponadto zobaczyć gabinet okulistyczny, z unikatową kolekcją zbiorów Konrada Pojdy.
Znajduje się tu prawie setka ekspozytorów, za pomocą których uczymy się poprzez zabawę i doświadczanie – opisuje magistrat. – Jedno ze stanowisk prowadzące nas w kierunku oddziału dermatologicznego pozwala na wstępne ocenienie własnej skóry i zmian, które mogą nas zaniepokoić, chociażby po zbyt długiej ekspozycji na słońcu.
Zwiedzający mogą w „Rafale” odwiedzić też szpitalne archiwum zlokalizowane na poddaszu obiektu i strefę relaksu, której celem jest zwrócenie uwagi na konieczność profilaktyki i zdrowego żywienia.
Kompleks Juliusz to w sumie sześć zabytkowych obiektów
„Juliusz” – powstały na przełomie XIX i XX wieku kompleks byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera, składa się z kilku gmachów zlokalizowanych pomiędzy ulicą Miejską, Klasztorną i 3 Maja:
– z największego i najstarszego pawilonu Juliusz, którego remont jeszcze trwa,
– z pawilonu Rafał, w którym powstało „Edukatorium Juliusz”,
– z wyremontowanego w 2019 roku budynku byłego oddziału dermatologicznego przy ul. Miejskiej, gdzie aktualnie funkcjonuje Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz Filia Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego,
– ze starej apteki, w której wnętrzach powstały sale praktycznej nauki zawodu Zasadniczej Szkoły Zawodowej Izby Rzemieślniczej,
– z dawnego pogotowia ratunkowego,
– ze zdesakralizowanej przyszpitalnej kaplicy, której zarządcą jest rybnicka Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury, a która ma uzupełnić ofertę kulturalno-społeczną całego kompleksu.
Wszystkie budynki kompleksu „Juliusz” znajdują się pod ochroną konserwatorską (zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego). Powstałe już tam edukatorium nawiązuje do jednej z profesji i pasji Juliusza Rogera, patronującego temu miejscu od początku XX wieku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS