A A+ A++

W urzędzie miasta powstało miejsce, do którego można przynosić czyste słoiki do ponownego wykorzystania. „Krauzy” przydają się we Wspólnym Stole, z którego potrzebujące osoby mogą zabrać gotowy posiłek do domu.

Uwolnij krauzę z piwnicy!

Piwnice, strychy, komórki, szafy, komody, pawlacze, półki, regały, gablotki wszystkie te miejsca to potencjalne środowiska bytowania jakże cennych opakowań wtórnych – słoików, zwanych też u nas krauzami. W nierzadko ciemnych, ponurych, zakurzonych przestrzeniach puste weki marnują swój potencjał, brudząc się, ulegając rdzy, korozji i wszelakiej innej degradacji. Jest jednak dla nich ratunek!

Dajmy krauzom drugie życie!  Każdy uwolniony z czeluści domowych składowisk słoik można zostawić na parterze rybnickiego magistratu, w godzinach obsługi Klientów, w specjalnie przygotowanym koszu obok Wydziału Komunikacji. Korzyść jest podwójna – Państwo mają porządek i miejsce na inne rzeczy, a Wspólny Stół ekologiczne opakowanie na posiłek dla potrzebujących – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Czym jest Wspólny Stół?

Przypomnijmy, że Wspólny Stół to społeczna kuchnia działająca w Rybniku przy ul. Zebrzydowickiej 30. Miejsce dostępne jest dla każdego – przede wszystkim dla osób ubogich i bezdomnych, ale także dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą się zaangażować w pomoc innym. Każdy może tam przygotować ciepły posiłek i spokojnie go zjeść. Lokal wyposażony jest w podstawowe sprzęty przydatne podczas gotowania i zaopatrywany w produkty spożywcze umożliwiające przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Można przynieść tam gotowy posiłek albo podzielić się produktami, z których można coś ugotować. Do dyspozycji użytkowników jest również wspólny kącik przeznaczony do odpoczynku, poczytania na miejscu książek i magazynów, czy skorzystania ze stanowiska komputerowego.

Duża część potraw powstaje z produktów uratowanych przed zmarnowaniem, przekazywanych do Wspólnego Stołu przez Bank Żywności, za pośrednictwem Fundacji „Byle do wiosny”. Z tych produktów potrawy gotują na miejscu pracownicy OPS i wolontariusze, ale do Wspólnego Stołu jedzenie przygotowują też uczniowie klas gastronomicznych Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej, w ramach zajęć szkolnych. Nadwyżki żywności trafiają do nas także od restauratorów. Wspólny Stół się rozkręca, potrzebujemy coraz więcej słoików, dlatego zachęcamy do przyłączenia się do akcji „Uwolnij krauzy”  – mówi Barbara Kazana z rybnickiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzukają 101 wolontariuszy w województwie śląskim. W ramach Akademii Przyszłości
Następny artykułKapituła powołana. Już można zgłaszać wnioski