A A+ A++

Tylko w ubiegłym roku do Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku wpłynęło 526 zgłoszeń dotyczących występowania przemocy domowej – to średnio prawie 1,5 zgłoszenia dziennie. Jednocześnie w roku 2023 odnotowano 95 przypadków przemocy domowej wobec dzieci. Zniwelowaniu tych liczb służyć ma Alians “Rybnik przeciw przemocy”, zawiązany dziś między władzami miasta, jego jednostkami, służbami, szkołami, policją i młodzieżą. Jego sygnatariusze zobowiązali się do pełnego zaangażowania w walkę z przemocą wśród dzieci i młodzieży.

W Rybniku od kilku tygodni trwa “Niebieska Kampania” – w jej ramach odbywają się różnorodne wydarzenia, w tym konkurs plastyczny, warsztaty wokalne oraz specjalne godziny wychowawcze w szkołach. Wszystko po to, by młodzież i dzieci w każdym wieku miały szansę dowiedzieć się nieco więcej na temat rodzajów przemocy i sposobów sobie z nimi radzenia.

Punktem kulminacyjnym Kampanii był dzisiejszy Niebieski Koncert w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Na spotkanie zaproszona została młodzież rybnickich szkół, a także władze poszczególnych placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych miasta, samorządowcy, parlamentarzyści i przedstawiciele służb mundurowych.

Hanna Wycisk i Filip Bekas, reprezentujący Młodzieżową Radę Miasta Rybnika, odczytali ze sceny tekst zawartego dziś Aliansu. Znalazły się w nim odniesienia do Polskiej Deklaracji w sprawie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie z 1995 roku, a także zobowiązania m.in. do wprowadzenia w szkołach “niebieskich godzin wychowawczych” i “niebieskich skrzynek” czy zapewnienia wsparcia psychologicznego i prawnego dla ofiar różnego rodzaju przemocy domowej.

Reprezentanci Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika odczytali na głos założenia Aliansu – fot. ATy.

W roku 2023 do Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, do Zespołu ds. Przemocy, wpłynęło 526 zgłoszeń dotyczących występowania przemocy domowej. Rok ma 365 dni – 526 zgłoszeń. Łącznie wszczęto w tym czasie 398 procedur Niebieskiej Karty. Zespół Interdyscyplinarny w Rybniku objął wsparciem w ramach procedury Niebieskiej Karty 444 osoby doświadczające przemocy psychicznej, 263 osoby pokrzywdzone fizycznie, 18 ofiar przemocy ekonomicznej, 22 ofiary przemocy seksualnej, a także 13 ofiar zaniedbania. W ubiegłym roku stwierdzono 95 przypadków przemocy domowej wobec dzieci, w roku 2022 było ich 81, w roku 2021 – 36 – mówił w trakcie swojego wystąpienia prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Statystyki mówią jednak jedynie o sytuacjach, w których ktoś odważył się interweniować. Rzeczywista skala problemu, skrywana przez strach, wstyd i bezradność, może być znacznie większa.

Pomyślmy, ilu takich sytuacji nie zgłoszono, bo nie było wiedzy, obawiano się, nie wiedziano jak to zrobić, a może ktoś usłyszał, że lepiej nic nie mówić, bo co powiedzą inni – sąsiedzi, najbliżsi, rówieśnicy. Zatem dzisiaj to niebieskie światło jest symbolem tego, że nie wolno nam się bać, i trzeba o pewnych rzeczach mówić, bo dalsze i lepsze życie istnieje, dlatego tu dzisiaj jesteśmy – podkreślał Piotr Kuczera.

Jako pierwszy swój podpis pod aliansem złożył prezydent Rybnika, Piotr Kuczera – fot. ATy.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wykorzystanie słuchawek, wręczanych każdemu z uczestników wydarzenia przed wejściem na salę. Były one potrzebne, by w pełni doświadczyć “Niebieskiego Koncertu” w wykonaniu Joanny Kondrat z zespołem oraz rybnickiej młodzieży. Było to dwugodzinne widowisko w formie “silent disco”, w czasie którego obok muzyki prezentowane były fragmenty „Niebieskiego Filmu”, dokumentu nagrodzonego GRAND PRIX w kategorii produkcji profesjonalnych na VI International Film Festival „Prison Movie, będącego zapisami rozmów ze sprawcami przemocy i komentarzami wybitnego psychiatry, profesora Bogdana de Barbaro.

To nie koniec “niebieskich” inicjatyw w Rybniku. W czwartek, 24 października, “Niebieski Koncert” prezentowany będzie w Domu Kultury w Rybniku – Chwałowicach, natomiast w listopadzie Komenda Miejska Policji zaprosi na prelekcję “Wyłącz hejt – Włącz szacunek” i debatę poświęconą przeciwdziałaniu hejtu wśród dzieci i młodzieży. Dodatkowo, do 27 października na niebiesko podświetlone pozostaną budynek Urzędu Miasta przy ul. Zamkowej, Zabytkowa Kopalnia Ignacy i Dom Kultury w Rybniku – Chwałowicach.

Do wysluchania “Niebieskiego Koncertu” niezbędne były specjalne słuchawki – fot. ATy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy koktajlbar w Katowicach. Wystrój i menu w całości nawiązują do sztuki
Następny artykułPo bandzie: Krajobraz po Zmarzliku jak po Gollobie [FELIETON]