A A+ A++

Śledczy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z katowickiej komendy wojewódzkiej zakończyli postępowanie przeciwko 11 osobom, które wystawiały faktury poświadczające zakup fikcyjnego towaru. Ich proceder doprowadził do uszczuplenia należności z podatku VAT wartości co najmniej 6 milionów złotych.

Karuzela podatkowa 

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli kolejne skomplikowane postępowanie dotyczące karuzeli podatkowej. Śledczy rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która działała w latach 2014-2015 roku w Rybniku i innych miastach na terenie kraju.

– Działanie sprawców polegało na wystawianiu faktur, dokumentujących fikcyjny obrót tzw. towarem szybko zbywalnymi tj. kawą, napojami energetyzującymi, kremem czekoladowym i jednorazowymi maszynkami do golenia, a także sprzętem budowlanym – wyjaśniają śledczy.

Fikcyjny obrót towarami wprowadzano do księgowości prowadzonych firm, a następnie rozliczano w składanych deklaracjach skarbowych, w celu uzyskania z urzędów skarbowych nienależnego zwrotu podatku VAT. Sprawcy posługiwali się wieloma podmiotami gospodarczymi, aby uwierzytelnić nieuczciwy proceder.

Wyłudzili 6 mln złotych

W czasie swojej działalności sprawcy doprowadzili bądź usiłowali doprowadzić Skarb Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 6 milionów złotych. Sprawcom zarzucono dodatkowo udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwo prania pieniędzy, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestniczących w przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

– Śledczy zebrali materiał dowodowy pozwalający na skierowanie przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach do Sądu Okręgowego w Rybniku aktu oskarżenia wobec 11 podejrzanych w wieku od 33 do 58 lat, którym zarzucono łącznie popełnienie 84 przestępstw – podsumowuje śląska policja.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się ze sobą i poręczenia majątkowego. Na ujawnionych w toku postępowania i stanowiących własność podejrzanych udziałach w spółkach i nieruchomościach o wartości 960 tys. zł prokurator ustanowił zabezpieczenie majątkowe.

Zważywszy na fakt, że oskarżeni ze swojego procederu uczynili stałe źródło dochodu, grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

źr. Policja, oprac. sqx

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDrogowe cwaniactwo kosztuje 2500 zł. Za to wykroczenie mandat, punkty i wstyd
Następny artykułNowe informacje o Załużnym. Nieoficjalnie: Odmówił Zełenskiemu