Na najbliższej sesji rady miasta, rybniccy radni podjąć mają uchwałę intencyjną dotyczącą wspólnego prowadzenia z Województwem Śląskim Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.
Decyzja w sprawie Zabytkowej Kopalni Ignacy
Powstała w 1792 roku kopalnia Hoym – czyli mająca dziś status instytucji kultury Zabytkowa Kopalnia Ignacy, jest jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego w Polsce.
Z początkiem października br. miasto zwróciło się do Marszałka Województwa Śląskiego w sprawie dofinansowania bieżącej działalności placówki. Efektem tych działań jest deklaracja woli rozpoczęcia rozmów o prowadzeniu kopalni jako wspólnej instytucji kultury Samorządu Województwa Śląskiego i Miasta Rybnika. Stosowna umowa miałaby być podpisana na 5 lat.
– Zabytkowa Kopalnia Ignacy od lat jest częścią Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, co świadczy o jej niekwestionowanej pozycji i znaczeniu w przemysłowej historii nie tylko Rybnika, ale i całego regionu – zaznacza Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Podjęte przez nas starania o dofinansowanie uzasadnia ponadregionalny charakter działalności kopalni, związany z dokumentowaniem dziedzictwa przemysłowego na potrzeby turystyki kulturowej – dodaje prezydent.
Prestiżowe wyróżnienia i rosnące znaczenie turystyczne kopalni
W 2021 roku rybnicki obiekt dołączył do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH – European Route of Industrial Heritage – największej w Europie sieci współpracy zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury. Obecnie na listę jest wpisanych dziesięć zabytków z Polski. Zabytkowa Kopalnia Ignacy to jedyny zabytek techniki z subregionu zachodniego województwa śląskiego wpisany na tę prestiżową listę.
W 2022 roku pogórniczy kompleks został laureatem głównej nagrody w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną.
W listopadzie 2023 roku kopalnia została członkiem Śląskiej Organizacji Turystycznej, której celem jest kreowanie wizerunku województwa śląskiego w kraju i zagranicą jako atrakcyjnej destynacji turystycznej.
Niewiele już pozostało na Górnym Śląsku miejsc, w których można dotknąć historii. Zabytkowa Kopalnia Ignacy z pewnością należy do jednych z nich. To tu możemy zobaczyć maszyny, które jeszcze kilka lat temu przyczyniały się do sprawnej działalności kopalni, a dziś odeszły do lamusa. Wieże szybowe, parowe maszyny wyciągowe, budynek nadszybia i sprężarkownia – już same nazwy brzmią intrygująco. Atrakcją dla zwiedzających jest możliwość wspięcia się na wieżę ciśnień o wysokości 46 metrów.
Bogata oferta Zabytkowej Kopalni Ignacy sprawia, że zarówno najmłodsi, jak i ci sporo starsi znajdą tutaj coś dla siebie. W kopalnianym kompleksie zwiedzać można: wystawę stałą ”Wiek pary” w nadszybiu Szybu Kościuszko, maszynę parową w maszynowni Szybu Kościuszko, Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA czyli małe centrum nauki z marką Centrum Nauki Kopernik, maszynownię szybu Głowacki, industrialny plac zabaw oraz wieżę widokową, z tarasu której, z wysokości około 46 metrów, można podziwiać panoramę Rybnika, Radlina i Wodzisławia Śląskiego, a przy dobrej pogodzie zobaczyć pasma górskie Sudetów, Beskidów, a nawet Tatr.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS