17 marca uruchomiono prace nad odwiertami geotermalnymi w Piastowie. To szansa miasta na pozyskanie ekologicznej energii cieplnej.
Od początku roku na bieżąco informujemy Was o planach i postępach prac w sprawie odwiertów geotermalnych, które będą prowadzone w Piastowie. Z początkiem marca rozpoczęły się prace przygotowawcze: instalowanie budynków biurowych, zwożenie elementów wiertni. Mimo ciężkiego sprzętu, jaki pojawił się na działce przy ul. Ożarowskiej, prace przy odwiercie nie będą uciążliwe ani dla mieszkańców, ani dla przejezdnych.
Dwukilometrowy odwiert będzie prowadzony u zbiegu ul. Ożarowskiej i Hallera. Będzie to szansa dla Piastowa na „własne” ciepło. Miasto Piastów jest po rozmowach z PGNiG Termika o wspólnych planach rozbudowy sieci ciepłowniczej. Piastów ma w planach także budowę miejskiej elektrociepłowni.
Miasto Piastów, obok innych czternastu polskich samorządów zostało beneficjentem programu geotermalnego uzyskując dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 12 774 591,00 zł.
W piątek, 17 marca, odbyło się oficjalne rozpoczęcie odwiertu. Spotkanie zapoczątkowała konferencja na temat źródeł geotermalnych. Prace wiertnicze potrwają około 3 miesięcy. Przewidywana głębokość otworu geotermalnego to 1940 metrów, ale jego finalny wymiar będzie uzależniony od tego, na jakiej głębokości zostanie znaleziona docelowa warstwa wodonośna. Przewidywana temperatura wody pozyskanej z otworu szacowana jest na 43-47 stopni Celsjusza. Jej wydajność ma sięgnąć około 150 m³/h. Przystąpienie do prac wiertniczych wymagało zatwierdzenia przez Urząd Marszałkowski projektu robót geologicznych oraz zatwierdzenia Planu Ruchu Zakładu przez Okręgowy Urząd Górniczy w Warszawie.
– Wiercenie otworu geotermalnego będzie odbywało się za pomocą specjalistycznego urządzenia, którego znakiem rozpoznawczym jest maszt górujący nad placem budowy. Wysokość masztu determinuje długość żerdzi wiertniczej, która w przypadku otworu Piastów GT-1 wynosi 9 metrów. Głębienie otworu do poziomu 1860 metrów będzie realizowane za pomocą tzw. świdra gryzowego, który kruszy skałę na drobne odłamki. Podczas wiercenia otworu na głębokości od 1860 do 1940 metrów użyjemy tzw. koronki, przypominającej rurę z naciętym na jej obwodzie uzębieniem. „Koronka” wytnie ze skały rdzeń, który następnie zostanie wydobyty na powierzchnię. Na głębokości 1940 m spodziewamy się warstwy wodonośnej – mówi dr inż. Bogdan Noga, Zastępca Dyrektora Pionu Projektowania ds. Geologii w Multiconsult Polska.
– Firma ta pełni funkcję Inżyniera Kontraktu dla tej inwestycji oraz nadzór i dozór geologiczny. Sporządzi także dokumentację hydrogeologiczną, która będzie zwieńczeniem prac związanych z drążeniem otworu geotermalnego. Wykonana dokumentacja będzie stanowiła podstawę do podjęcia dalszych prac zmierzających do wybudowania i uruchomienia ciepłowni geotermalnej w Piastowie – poinformował burmistrz Piastowa, Grzegorz Szuplewski.
Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS