Ceny węgla na składach. O ich kontrolę wnioskował UOKiK
W całej Polsce ruszyły kontrole cen węgla na składach. Sprawdzonych będzie w sumie kilka tysięcy punktów sprzedaży. Kontrole są prowadzone przez Inspekcję Handlową na wniosek Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inspektorzy przyjrzą się m.in. cenom oraz legalności prowadzenia działalności przez sprzedawców – podaje PAP.
UOKiK przekazał w poniedziałek 14 listopada 2022 r., że do tej pory w ramach prowadzonych badań rynku węgla sprawdzono już 201 podmiotów prowadzących łącznie 255 składów surowca.
Polska Grupa Górnicza ostrzega przed fałszywymi stronami internetowymi
Ceny węgla w Polsce. Wykres ich zmian w składach powinien być pod kontrolą
Jak podkreślił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, inspektorzy Inspekcji Handlowej odwiedzą każdy skład węgla w kraju i będą pozyskiwać ceny produktów z każdego dnia co najmniej do końca roku.
– W oparciu o te dane, a także informacje o strukturze rynku, będziemy podejmować dalsze decyzje, w tym w zakresie możliwych kontroli czy przeszukań u tych przedsiębiorców, którzy próbowaliby wspólnie z innymi graczami rynkowymi ustalać ceny węgla – poinformował prezes Urzędu.
W ramach prowadzonych kontroli zbadana zostanie m.in. legalność prowadzenia działalności przez sprzedawców, w tym:
- czy przedsiębiorcy spełniają wymóg posiadania konta na portalu Cieplo.gov.pl,
- czy spełniają również wymóg bieżącej aktualizacji cen sprzedaży węgla.
Cieplo.gov.pl – ceny węgla pod kontrolą. Tu musi się zgłosić każdy sprzedawca
Cieplo.gov.pl to internetowa porównywarka cen węgla na polskim rynku. Tutaj powinien się znaleźć każdy sprzedawca surowca w naszym kraju, jeśli chce działać legalnie i nie narażać się na kary.
Obowiązek rejestracji w porównywarce – na podstawie art. 55 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw – mają przedsiębiorcy, którzy jednocześnie:
- są wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych,
- sprzedają paliwa stałe klientom indywidualnym (prowadzą na terenie Polski działalność gospodarczą w tym zakresie).
Rejestrowane wnioski będą weryfikowane na podstawie danych na:
- liście pośredniczących podmiotów węglowych, którą udostępnia Ministerstwo Finansów,
- Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (puesc.gov.pl).
Brak sprzedawcy na liście znajdującej się na rządowej stronie skończy się zawiadomieniem do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), która będzie mogła nałożyć na prowadzącego skład węgla karę w wysokości 1500 zł. W sytuacji, gdy sprzedawca zignoruje nakaz po otrzymaniu kary i nadal nie dopełni obowiązków, Administracja może nałożyć na niego karę nawet dziesięć razy większą – czyli 15 000 złotych.
Co jeszcze sprawdzą inspektorzy? Kary za “zmowy cenowe” będą wyjątkowo surowe
Inspektorzy Inspekcji Handlowej będą też badali:
- czy ceny są prawidłowo uwidocznione przez sprzedawców,
- zaświadczenia o kraju pochodzenia.
Jak tłumaczy UOKiK, dzięki przeprowadzonym kontrolom będzie też możliwe całościowe zbadanie struktury rynku handlu węglem, m.in.:
- wielkości podmiotów sprzedających węgiel,
- liczby osób zatrudnionych w tych podmiotach,
- liczby posiadanych przez nich składów,
- poziomu cen.
To wszystko ma zapobiec manipulacjom cenami na rynku.
– Będziemy stanowczo reagować na każdy przypadek zmów cenowych, których skutkiem jest wzrost ceny węgla i tym samym kosztów ogrzewania domów przez konsumentów. Nie ma dla nas znaczenia wielkość zmawiających się podmiotów ani ich struktura właścicielska. Każdego przedsiębiorcę naruszającego przepisy potraktujemy tak samo surowo, aby zapewnić uczciwą konkurencję na rynku i ochronić konsumentów – powiedział prezes UOKiK.
Za zmowę cenową lub podział rynku grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy za każdą z praktyk oraz do 2 mln zł na osoby zarządzające firmą, które są bezpośrednio odpowiedzialne za niedozwolone ustalenia – informuje PAP.
Zmowę cenową możesz zgłosić. UOKiK zachęca do kontaktu
Jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, osoby, które wiedzą o zmowie cenowej na rynku sprzedaży węgla, mogą o tym powiadomić.
– Prowadzimy program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, w którym gwarantujemy pełną ochronę danych. Szczególnie cenne są dla nas informacje od pracowników firm biorących udział niedozwolonych ustaleniach – poinformował UOKiK.
Formularz do zgłaszania zmów cenowych jest dostępny na stronie https://konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/.
Prognozy cen węgla 2022. Przyszłość jest niepewna
Jak podaje Business Insider, powoli stabilizują się ceny surowców na świecie – ceny węgla stanowią niestety jeden z wyjątków od tej reguły.
W październiku odnotowano co prawda spadek dotyczący większości podstawowych surowców przemysłowych i żywnościowych, jednak wyjątek stanowią ceny gazu i węgla, które są przeważnie wyższe o 10 proc. w porównaniu z marcem 2022 roku.
Ze względu na niepewną przyszłość dotyczącą sytuacji w Ukrainie, trudno na razie przewidzieć, co z cenami surowców będzie się działo dalej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS