A A+ A++
1 lipca wystartował rządowy program odbudowy zdrowia Polaków po pandemii pod hasłem „Profilaktyka 40 PLUS”. Polakom powyżej 40 roku życia stwarza on możliwość wykonania pakietu bezpłatnych badań profilaktycznych. Można się już rejestrować. Niestety nie wykonamy ich w każdej dostępnej przychodni, a tylko w takiej, która ma podpisaną stosowną umowę z NFZ. Obecnie na Podkarpaciu z programu można skorzystać w 12 placówkach (stan na 5 lipca), ale z upływem czasu ich lista ma się wydłużać.
fot. ze zbiorów własnych
Podkarpaccy pacjenci bardzo często korzystają z porad lekarzy kardiologów – wynika z danych NFZ. W roku 2019 skorzystało z tej formy pomocy 120 tys. 511 pacjentów w naszym województwie. Rok 2020 to liczba zbliżona do poprzedniej, zaś w tym roku pomocy kardiologa wymagało już niemal 84 tysiące osób.


Pandemia koronawirusa sprawiła, że mniej pacjentów zgłasza się obecnie na badania profilaktyczne. Rządowy program „Profilaktyka 40 PLUS” ma tę tendencję odwrócić. Takie jest przynajmniej założenie. Dzięki specjalnie dobranemu pakietowi badań będzie można oznaczyć czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na ich wczesnym etapie, co znacznie przyspieszy postawienie diagnozy.

– Każdy Polak, który ma 40 lat lub więcej, będzie mógł otrzymać jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych, obejmującego od 6 do 12 ich rodzajów – informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ. Program przewiduje (…)

Ruszyły darmowe badania dla pacjentów 40 plus

fot. ze zbiorów własnych
– Proces podpisywania umów z placówkami i laboratoriami ciągle trwa. Obecnie można wykonać badanie w 12 miejscach na Podkarpaciu, ale systematycznie wpływają nowe oferty. Liczymy, że z dnia na dzień tych placówek będzie przybywać – informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ.

Co zrobić, by otrzymać skierowanie?

Najpierw będziemy musieli wypełnić ankietę dostępną na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), w której zostaniemy zapytani o szereg różnych rzeczy (np. dietę, wagę, aktywność fizyczną itp.). Po uzupełnieniu danych do 2 dni roboczych otrzymamy e-skierowanie na dobrany dla nas pakiet badań, odpowiedni dla płci oraz zidentyfikowanych u nas czynników ryzyka. Po uzyskaniu e-skierowania możemy się na badania zapisać, jednak tylko w placówce, która realizuje program.

Mieszkańcy byłego województwa przemyskiego na razie muszą się uzbroić w cierpliwość, bo na terenie powiatów przemyskiego, jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego znajdziemy obecnie (stan na 5 bm.) tylko 2 placówki, w której zrealizujemy skierowanie.

To Punkt pobrań przy ul. Grunwaldzkiej 1 w Jarosławiu i Medyczne laboratorium diagnostyczne przy ul. Wieniawskiego 28U3/2 w Przemyślu. Ale na całym Podkarpaciu jest ich już ponad 10 i – jak zapewnia rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ – liczba ta powinna systematycznie rosnąć.

– Konkurs mający na celu wyłonienie realizatorów programu „Profilaktyka 40 PLUS” już trwa i codziennie dołączają do niego nowe placówki. Według stanu na 2 lipca umowy zostały podpisane z 12 punktami pobrań badań na terenie województwa podkarpackiego: w Hucie Krzeszowskiej, Jarosławiu, Przemyślu, Kurzynie Średniej, Krośnie, Rzeszowie, Stalowej Woli i Tarnobrzegu – uściśla R. Śliż.

Aktualizowany na bieżąco wykaz punktów, w których umówimy się na badania, znajdziemy na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ (www.nfz-rzeszow.pl). O adresy placówek możemy też pytać, dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ (nr tel. 800 190 590).

Osoby, które nie korzystają z IKP, mogą się umówić na badania za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej, pod numerem tel. 22 256 53 23. Do placówki, do której się zgłosimy w celu wykonania badań, powinniśmy zabrać dowód osobisty, bo informację o wystawionym skierowaniu pobierze ona z systemu.

Najczęściej korzystamy z porad kardiologów

– Podkarpaccy pacjenci bardzo często korzystają z porad lekarzy kardiologów. W roku 2019 skorzystało z tej formy pomocy 120 tys. 511 pacjentów w naszym województwie. Rok 2020 to liczba zbliżona do poprzedniej, zaś w tym roku pomocy kardiologa wymagało już niemal 84 tysiące osób – wskazuje na liczby R. Śliż.

A to właśnie choroby układu krążenia, obok nowotworów, są dominującymi przyczynami zgonów w Polsce.

– Choroby układu krążenia i nowotwory są łącznie przyczyną ponad dwóch trzecich wszystkich zgonów w kraju – uściśla. – Program „Profilaktyka 40 PLUS” ma pomóc w skontrolowaniu własnego stanu zdrowia i pozwolić zacząć działać, zanim choroby się rozwiną – podsumowuje.

Lista punktów na Podkarpaciu (stan na 5 lipca),
w których zrealizujemy badania w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”:

Medyczne laboratorium diagnostyczne przy ul. Wieniawskiego 28U3/2 w Przemyślu; Punkt pobrań przy ul. Kopernika 21/4a w Tarnobrzegu; Punkt pobrań przy ul. KEN 12/11 w Stalowej Woli; Punkt pobrań przy ul. Zenitowa 5 w Rzeszowie; Punkt pobrań przy ul. Krzyżanowskiego 6h w Rzeszowie; Punkt pobrań przy ul. Grunwaldzkiej 1 w Jarosławiu, Punkt pobrań przy ul. Langiewicza 4 w Rzeszowie; Punkt pobrań przy ul. Grunwaldzka 34/1 w Rzeszowie; Punkt pobrań – poradnia (gabinet) lekarza POZ przy ul. Łąkowej 6 w Hucie Krzeszowskiej; Punkt pobrań – gabinet lekarza POZ przy ul. Długiej w Hucie Krzeszowskiej; Punkt pobrań – gabinet lekarza POZ Kurzyna Średnia 59 w Kurzynie Średniej; Punkt pobrań – poradnia kardiologiczna przy ul. Bursaki 29B w Krośnie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzedłużono składanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego
Następny artykułWypadki na S8