A A+ A++

Seniorze, nie zwlekaj. Zarejestruj się na szczepienie!

Seniorzy zostali podzieleni na poszczególne grupy wiekowe. Każdej z nich zostały przydzielone odrębne terminy rejestracji. Ten podział ma zapewnić pierwszeństwo osobom najstarszym, ale też usprawnić cały proces – zapisy mają przebiegać bez komplikacji, długotrwałego oczekiwania na połączenie i bez stania w kolejkach.

Od 18 do 20 marca 2021 r. na szczepienia przeciw COVID-19 mogą rejestrować się osoby, które urodziły się w latach 1952-1954.

18-20 marca to czas na zapisy wskazany w harmonogramie dla osób w wieku 67-69 lat. Jeśli jednak urodziłeś się pomiędzy 1952 a 1954 r., a nie skorzystasz z tego terminu, będziesz mógł zarejestrować się później.

Tylko czy warto zwlekać? Szczepionka daje nadzieję na powrót do normalności, ale szanse na to będą tym większe, im więcej osób przyjmie preparat. Osoby starsze należą do grupy ryzyka. Dla nich COVID-19 w wielu przypadkach jest chorobą bardzo groźną, realnie zagrażającą życiu. Pandemia nie zwalnia, przeciwnie ponownie odnotowujemy spore wzrosty liczby osób zakażonych, ale też i tych, którzy przegrali walkę z chorobą. Warto skorzystać z dostępnej ochrony, a szczepionka to obecnie najlepsza profilaktyka.

Zarejestruj się na kilka sposobów

Rejestracja na szczepienie jest możliwa na kilka sposobów:

  • Dzwoniąc na specjalną infolinię 989

Do rejestracji potrzebny będzie Twój numer PESEL. Możesz także podać numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji wybierzesz dla siebie dogodny termin i miejsce szczepienia. Jeśli podasz numer telefonu komórkowego, po umówieniu wizyty, otrzymasz SMS-a z potwierdzeniem.

Po otwarciu tej strony zobaczysz komunikat o możliwości skorzystania z e-Rejestracji na szczepienie. Polecamy ten sposób! System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeżeli propozycje nie będą Ci odpowiadały,  możesz wybrać datę i konkretny punkt szczepień za pomocą dostępnej wyszukiwarki. Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS.

  • Wysyłając SMS

Przygotuj swój PESEL oraz właściwy dla Twojego adresu kod pocztowy. Na numer 880 333 333 wyślij wiadomość o treści „SzczepimySie”. Połączysz się z systemem, a po podaniu kodu pocztowego i numeru PESEL, otrzymasz propozycję terminu w konkretnym punkcie szczepień. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty. Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, system zachowa Twój numer. Gdy tylko pojawi się możliwość zaszczepienia, otrzymasz informację.

  • Bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień

To kolejny, dostępny sposób. Warto umówić się telefonicznie. Numery do punktów szczepień dostępne są m.in. na stronie gov.pl/szczepimysie. Pamiętaj, że osobista wizyta w punkcie szczepień wiąże się niekiedy z koniecznością stania w kolejkach, ale też jest narażaniem się na ryzyko zakażenia. Jeśli zatem nie musisz wychodzić, zostań w domu i zapisz się zdalnie.

NUMER TELEFONU KOORDYNATORA MIEJSKIEGO

602 320 932

Tu mieszkańcy Giżycka uzyskają wszelkie informacje o możliwości
skorzystania z
transportu osób do punktów szczepień,
organizowanego przez Urząd Miejski w Giżycku.

Przydatne informacje o szczepieniach giżycczan w artykule:
mojegizycko.pl/2021/01/28/rejestracja-na-szczepienia-i-dowoz-przydatne-informacje/

Już 3 miliony osób zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki

Zgodnie z zapowiedziami, do końca I kwartału tego roku zaszczepionych w Polsce przeciw COVID-19 miało być 3 mln osób. Od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 r. do 17 marca 2021 r. we wszystkich punktach szczepionkę podano w sumie ponad 4 mln 600 tys. razy. Już ponad 3 mln pacjentów otrzymało jedną dawkę preparatu. „Nasz kwartalny cel już osiągnęliśmy. Zaszczepiliśmy 3 mln osób pierwszą dawką. Zakładamy, że do końca miesiąca powinniśmy mieć ok. 20 proc. więcej szczepień niż zakładaliśmy” – dodał minister Michał Dworczyk. Pierwsze szczepionki dla rejestrujących się teraz seniorów zostaną przekazane 22 marca.

Szczepionka firmy AstraZeneca – skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzone przez Europejską Agencję Leków

Na podstawie wiedzy wszystkich ekspertów ze wszystkich krajów członkowskich, Europejska Agencja Leków potwierdziła skuteczność, bezpieczeństwo i wysoką jakość szczepionki firmy AstraZeneca. Wszyscy uczestnicy badania klinicznego osiągnęli pełną ochronę po 22 dniach od zaszczepienia.

Co ważne, 98 proc. niepożądanych odczynów poszczepiennych po podaniu szczepionki AstraZeneca miało przebieg łagodny do umiarkowanego. „Niepożądane odczyny poszczepienne dotyczyły przede wszystkim reakcji miejscowych i ogólnych – czyli ból w miejscu podania, zaczerwienienie, gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów” – poinformował Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Tylko 2 proc. działań niepożądanych miały przebieg ciężki.

Jak podkreślił Grzegorz Cessak, incydenty zakrzepowo-zatorowe wystąpiły u bardzo małej liczby zaszczepionych pacjentów. Europejska Agencja Leków poinformowała, że stwierdzono 30 przypadków takich incydentów na 5 mln zaszczepionych osób w Unii Europejskiej. Co ważne, na podstawie dostępnych danych nie stwierdzono związku przyczynowo skutkowego pomiędzy szczepionką AstraZeneca a działaniami niepożądanymi w postaci incydentów zakrzepowo-zatorowych.

Szczepionka firmy AstraZeneca – rekomendacje Europejskiej Agencji Leków

  • Europejska Agencja Leków podtrzymuje swoje stanowisko, że korzyści wynikające z zastosowania szczepionki przewyższają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
  • Europejska Agencja Leków i Polska stoją na stanowisku, że szczepionkę należy nadal podawać, mimo analizy danych dotyczących zdarzeń zakrzepowo zatorowych.
  • Szczepionka AstraZeneca chroni zdrowie i życie milionów osób na terenie całej Europy i zabezpiecza nas przed poważnymi skutkami COVID-19.
  • 18 marca zostanie ogłoszona rekomendacja Europejskiej Agencji Leków w sprawie ewentualnych koniecznych działań minimalizujących potencjalne ryzyka.
Informacje gov.pl
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRezygnujesz z AstryZeneki? Znajdziesz się “chwilowo obok systemu szczepień”
Następny artykułVolta a Catalunya 2021. Alpecin-Fenix nie pojedzie