Każdy z nas jest zobowiązany do dbałości o przyrodę i ponosi odpowiedzialność za pogorszenie jej stanu lub zniszczenie. Drzewa i krzewy stanowią dobro publiczne i objęte są ochroną prawną. Jedną z podstawowych zasad zapewniających zachowanie ich w dobrym stanie jest ich właściwa pielęgnacja, w tym terminowe i fachowe wykonywanie cięć koron. Wszelkie cięcia w koronach drzew muszą mieć uzasadnienie. Prace w tym zakresie należy prowadzić w sposób profesjonalny, aby nie dopuścić do zniszczenia drzew.
– To woła o pomstę do nieba. Przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej tak przycięto drzewa, że zrobiono z nich słupy telegraficzne. Te drzewa już nigdy nie odżyją i nie odrosną. Kto wydał zgodę na taką dewastację – alarmuje nasza Czytelniczka zaniepokojona stanem drzew.
Drzewa rosną na terenie kościoła, nie jest to działka miejska. Przycinki drzew nie przeprowadziło tutejsze Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Tak czy inaczej z biegiem dni drzewa powinny się zazielenić i z czasem rozrosnąć.
Pielęgnowanie drzew i krzewów w świetle ustawy o ochronie przyrody
Wszelkie zabiegi oraz cięcia pielęgnacyjne (korekcyjne), techniczne drzew i krzewów posiadacz terenu winien przeprowadzić we własnym zakresie, pod warunkiem, że będą one wykonane według wskazań zawartych w ustawie o ochronie przyrody i zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej. Właściciel drzew nie posiadający odpowiednich kwalifikacji powinien zlecić te prace fachowcom. Na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych nie jest wymagane zezwolenie. Wyjątek stanowią tereny wpisane do rejestru zabytków, gdzie każde działanie związane z utrzymaniem i konserwacją zieleni (zarówno pielęgnacja, jak i usuwanie drzew i krzewów) wymaga zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS