Statystycznie około 50 Polek dziennie otrzymuje diagnozę raka piersi. Wczesne wykrycie nowotworu w I i II stadium daje między 85 a 95% szans na pięcioletnie przeżycie. W opiece nad pacjentką z rakiem piersi, kluczowa jest kompleksowa opieka od profilaktyki i wczesnej diagnostyki, poprzez leczenie, aż po rehabilitację i wsparcie psychologiczne. Jak zapewnia dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, właśnie na to, w warunkach zapewniających dwukrotnie większą niż do tej pory dostępność, mogą liczyć pacjentki Poradni Chorób Piersi WIM-PIB, przy ul. Szaserów w Warszawie.
W Światowym Dniu Walki z Rakiem Piersi w WIM-PIB odbyło się otwarcie nowej Poradni Chorób Piersi. Jak podkreślił dyrektor WIM generał Gielerak, to dzień, „w którym wszyscy zachowujemy w pamięci osoby walczące z najczęstszą chorobą wśród kobiet, jaką jest rak piersi”.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, coraz częściej rozpoznawanym u coraz młodszych pacjentek. W Polsce z rakiem piersi żyje ok. 140 tysięcy kobiet, a każdego roku 20 tysięcy Polek otrzymuje diagnozę.
Generał Gielerak zwrócił uwagę, że leczenie raka piersi wymaga nowoczesnych metod diagnostycznych, ale również kompleksowego podejścia terapeutycznego:
Dlatego tak ważne było dla nas i dążyliśmy do tego, aby zaoferować naszym pacjentkom możliwość opieki na najwyższym poziomie. Począwszy od profilaktyki, wczesnej diagnostyki, poprzez leczenie aż po rehabilitację i wsparcie psychologiczne. I wszystko to w warunkach, zapewniających większą niż do tej pory dostępność. Ta dostępność będzie ponad dwukrotnie większa niż do tej pory.
Jak czytamy w komunikacie: “w Poradni Chorób Piersi WIM-PIB pacjentki poddawane będą pełnej diagnostyce w jednym miejscu: mammografii, USG, biopsji, rezonansowi i innym zleconym przez lekarza specjalistycznym badaniom. Zdiagnozowane pacjentki będą w jednym miejscu i w znanej sobie przestrzeni poddawane prehabilitacji i rehabilitacji by zminimalizować skutki często trudnego i wyczerpującego leczenia. Da to możliwość szybkiego i co najważniejsze komfortowego powrotu do sprawności bez bólu”.
Rolę prehabilitacji podkreśliła także Prezes Stowarzyszenia Amazonki – Krystyna Wechmann:
Zdaję sobie sprawę, że żeby być Breast Cancer Unitem trzeba spełniać pewne wymagania, ale dziś martwi mnie prehabilitacja. Rzadko się spotyka, by kobieta zdiagnozowana miała przed operacją prehabilitację, która jest szalenie ważna. Istotne jest, żeby każda kobieta wiedziała jak po zabiegu zadbać o jakość swojego życia i powrót do aktywności fizycznej.
Jak zapewnia WIM-PIB “całość opieki będzie odbywać się na najwyższym poziomie, według najlepszych standardów i na najnowocześniejszym sprzęcie”.
Poradnia Chorób Piersi przyjazna kobietom
Ważnym elementem poradni jest architektura. Obecna na uroczystości otwarcia Małżonka Prezydenta RP, Pierwsza Dama RP – Agata Kornhauser-Duda mówiła, o tym, na co często zwracają uwagę jej rozmówczynie – pacjentki onkologiczne.
W moich rozmowach z pacjentkami bardzo często wybrzmiewa taki oto problem. Kobiety często podczas badań czują dyskomfort i skrępowanie. To z kolei prowadzi do unikania badań.
Również dr. n. med. Piotr Furga, kierownik Poradni Chorób Piersi, zwrócił uwagę na ten aspekt:
Pacjentki często wstydzą się rozebrać, szczególnie to pokolenie 60+, mają opory, jeśli gabinet jest źle zorganizowany, a ta intymność nie jest dobrze przestrzegana, to bywa problemem, żeby pacjentka się rozebrała. A jeśli ona przeżyje pewnego rodzaju traumę związaną z badaniem, nie przyjdzie więcej.
Poradnia Chorób Piersi WIM-PIB została zaprojektowana w taki sposób, aby pacjentki czuły się jak najbardziej komfortowo.
Dlatego bardzo się cieszę, że Państwo również tutaj wyszli naprzeciw oczekiwaniom kobiet. I rzeczywiście postarali się, by ta aranżacja wnętrza była po pierwsze bardzo kobieca, a po drugie by zapewniała komfort kobietom, by właśnie nie czuły się skrępowane, by miały też zachowaną intymność. I myślę, że jest to ważne zarówno dla wszystkich przebywających tam pacjentek, jak i dla pracowników
– kontynuowała Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.
Jak czytamy w komunikacie psychologia architektury i doświadczenie oraz fakt, że o wyglądzie poradni decydowały kobiety ekspertki, które codziennie zajmują się pacjentkami i rozumieją ich potrzeby przynosi efekty, które “wykraczają daleko poza poprawę warunków lokalowych. Mamy nadzieję, że Poradnia Chorób Piersi w WIM-PIB będzie wyjątkowym, bardzo kobiecym, pełnym ciepła i wsparcia miejscem, gdzie wszystkie Panie znajdą profesjonalną pomoc o najwyższym standardzie”.
Niedoceniona profilaktyka raka piersi
Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda podczas swojego wystąpienia zwróciła także uwagę na rolę profilaktyki:
Jako ambasadorka kobiet z rakiem piersi w Polsce, staram się podczas prawie każdego spotkania ze środowiskiem kobiecym namawiać do badań profilaktycznych, do samobadań piersi, ale także do tzw. profilaktyki pierwotnej, czyli tej, która ma rzeczywiście zmniejszyć ryzyko, zachorowania na Raka Piersi, a więc jest to odpowiednia dieta, jest to konieczność aktywności fizycznej, czy unikanie różnego rodzaju używek. Każde przedsięwzięcie, które prowadzi do zatrzymania tej choroby jest tak ważne i zasługuje na poparcie i słowa najwyższego uznania.
O profilaktyce mówił także dr. n. med. Piotr Furga, kierownik Poradni Chorób Piersi:
Mamy w Polsce dobry program profilaktyczny do którego się zgłasza mało pacjentek. Musimy się zastanowić dlaczego? Zgłaszalność jest na poziomie 31-35%, w Wielkiej Brytanii jest to 70%. Mamy wszyscy telefony, dostajemy alerty, że zbliża się huragan, nie wiem dlaczego nie wprowadzić prostej metody, żeby panie w odpowiednim wieku, czyli odpowiednia populacja, była na badanie w ten sposób zapraszana. Przy tym stopniu informatyzacji można to zorganizować, na pewno byłoby to w pewien sposób ułatwienie.
Następnie dr Furga przypomniał dla jakiej grupy kobiet wskazana jest mammografia. Z kolei Krystyna Wechmann przypomniała, o tym, żeby szerzyć rzetelną edukację:
Musimy działać przeciwko antyszczepionkowcom. Osobom, które piszą, że mammografia jest szkodliwa musimy się przeciwstawić mocno. Stawiać musimy czoło tym, którzy nie mając podstaw naukowych, medycznych szerzą takie informacje. Musimy głosić, że na całym świecie jest to jedyne badanie przesiewowe, które daje szansę na szybkie wykrycie raka piersi.
Dlaczego profilaktyka raka piersi jest ważna?
Szanse na 5-letnie przeżycie w I i II stadium wynoszą aż 85-95%, w III stadium około 70%, w IV stadium szanse wynoszą między 22 a 25%.
Nie jesteśmy w stanie teraz podać pacjentce recepty, żeby nie zachorowała, ale jest ogromna różnica między zachorowaniem i wykryciem raka wcześniej w I, II stadium, gdzie pięcioletnie przeżycia są bardzo optymistyczne na poziomie 85-95% ale jeśli już mamy trzecie stadium choroby, kiedy mamy choroby z przerzutami do węzłów chłonnych, spada nam szansa na pięcioletnią przeżywalność. Jeżeli już dojdzie do przerzutów odległych, to już jest trochę strasznie, prawda? 22-25% , przeżyje tylko, co czwarta pacjentka.
– podsumował dr. n. med. Piotr Furga, kierownik Poradni Chorób Piersi.
mat. prasowe, oprac. własne
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS