Na Orkadach zaczęła funkcjonować najpotężniejsza na świecie turbina pływowa. Jej producenci zapewniają, że jest w stanie zaspokoić roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną 2000 domów przez następne 15 lat. Według sekretarza ds. Energii Michaela Mathesona, ma stanowić „kamień milowy” na drodze do osiągnięcia przez Szkocję zerowych netto emisji z gospodarki.
Turbina O2 dostarcza również energię do elektrolizera na lądzie, aby wytworzyć zielony wodór.
Dyrektor generalny Orbital Marine Power, Andrew Scott, podkreśla wyjątkowość pionierskiego projektu, który ma odegrać znaczącą rolę w walce ze zmianami klimatycznymi:
„Naszą wizją jest to, że ten projekt jest wyzwalaczem do wykorzystania zasobów strumieni pływowych na całym świecie, aby odegrać rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu przy jednoczesnym tworzeniu nowego, niskoemisyjnego sektora przemysłowego” – mówi Scott.
Producent turbiny, Orbital Marine Power oświadczył, że planuje komercjalizację technologii, co ma pomóc w stworzeniu nowych miejsc pracy.
Prądem pływowym w Szkocji od kilku miesięcy są tez zasilane samochody elektryczne. Nova Innovation zainstalowała na Szetlandach punkt ich ładowania, zasilany całkowicie przez energię morza.
Energetyka pływowa stanowi w zasadzie niezawodny sposób pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. O ile w przypadku energetyki słonecznej czy wiatrowej, pogoda może wpłynąć na możliwość wygenerowania odpowiedniej ilości energii, pływy są przewidywalne. Żeby jednak właściwie funkcjonowała, różnica pływów musi wynosić co najmniej 5 metrów. Dzięki turbinom siła płynącej wody jest zamieniana w energię elektryczną. Energia elektryczna jest przesyłana z turbiny kablem dynamicznym na dno morskie, a następnie kablem statycznym do lokalnej sieci elektrycznej na lądzie.
Największa elektrownia … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS