A A+ A++

Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali ogłosiła pierwszą w Polsce certyfikację bezpieczeństwa i jakości szpitali. Placówka, która spełni postawione wymogi, otrzyma certyfikat potwierdzający europejskie standardy w dziedzinie bezpieczeństwa
i jakości.

O dokument będzie mogło ubiegać się 48 podmiotów, które podpisały deklarację ,,Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent” oraz wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie organizacji do 31 lipca 2022 roku.

Priorytetem utworzonej w 2021 r. Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa pracowników medycznych poprzez inicjowanie działań mających na celu redukcję ekspozycji zawodowej na materiał zakaźny, spowodowanej zranieniami i zakłuciami. Dostrzegając ten problem w praktyce funkcjonowania szpitali, Koalicja zaprasza zainteresowane jednostki do programu certyfikacji bezpieczeństwa
i jakości.

Gwarancja bezpiecznego środowiska pracy

Poświadczany przez członków tzw. Rady Ekspertów certyfikat ma być świadectwem spełnienia wysokich standardów bezpieczeństwa funkcjonujących w placówce oraz potwierdzeniem podjęcia działań na rzecz promocji praktyk zapewniających możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy personelu medycznego. Przyznany certyfikat to również wyraz uznania dla kwalifikacji personelu oraz efektywnego zrządzania.

Bezpieczeństwo pacjentów i personelu priorytetem

Jak twierdzą autorzy inicjatywy, zredukowanie liczby incydentów związanych z narażeniem na kontakt, z toksycznymi substancjami zwartymi np. w lekach onkologicznych lub materiałem zakaźnym – biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i higienę pracy – powinno stać się priorytetem dla pracowników i pracodawców ochrony zdrowia. Ze względu na specyfikę pracy, personel medyczny narażony jest na kontakt m.in.: z materiałem biologicznym. Według danych WHO, wśród zakażeń u kadry medycznej dominuje WZW typu C (39 proc.) oraz WZW typu B (37 proc.). 4,4 proc. stanowią natomiast zakażenia wirusem HIV.

Certyfikacja szpitali to pierwszy krok ku rzeczywistej zmianie systemowej. Od wielu lat skala zdarzeń niepożądanych nie ulega zmniejszeniu. Bezpieczeństwo pracowników ochrony zdrowia jest dla nas priorytetem, ponieważ jest to jednoznaczne z bezpieczeństwem pacjentów. Certyfikacja jest dobrym krokiem, aby wprowadzić do polskiej służby zdrowia najwyższe, europejskie standardy – mówi dr Paweł Witt, Przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.

Procedura przyznania certyfikatu

Aby wziąć udział w programie należy wypełnić deklarację ,,Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent” dostępną na stronie: https://deklaracja-bezpiecznyszpital.pl/. Proces certyfikacyjny podzielony został na dwa etapy. Pierwszy z nich to formalna ocena zgłoszeń, natomiast drugi to merytoryczna ocena ekspercka. O przyznaniu certyfikatów decydować będzie działająca
w ramach Koalicji Rada Ekspertów, złożona z grona specjalistów wywodzących się ze środowiska medycznego, znająca problematykę bezpieczeństwa pacjentów oraz pracowników sektora. Certyfikat wydawany będzie na 3 lata, z możliwością jego odnowienia.

Uzyskanie przez placówki certyfikatu ,,Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent”  jest potwierdzeniem stosowania bezpiecznego sprzętu, a tym samym wdrożeniem najwyższej jakości opieki. Zmiana standardów bez zmiany systemowej nie jest możliwa, wraz z całą Radą Ekspertów mamy nadzieję, że certyfikacja niewątpliwie przyczyni się do wprowadzenia większych zmian w zakresie bezpieczeństwa w szpitalach. mówi mgr Marcin Bicz, zastępca kierownika Apteki Szpitalnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Szpitale chcące otrzymać certyfikat bezpieczeństwa i jakości mogą zgłaszać się do 31 lipca 2022 roku. Uczestnictwo w certyfikacji jest dobrowolne i nieodpłatne.

Szerokie grono patronów

Patronat nad projektem objęli: Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polska Federacja Szpitali, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Polski Klub Dostępu Naczyniowego, Stowarzyszenie Higieny Lecznictwa oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych.

Regulamin całego procesu dostępny jest na stronie: https://deklaracja-bezpiecznyszpital.pl/.

Źródło: deklaracja-bezpiecznyszpital.pl

Polecamy także:

O akredytację w szpitalach walczy się latami

Ministerstwo chce sprawdzać jakość usług w szpitalach

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Ruszyła certyfikacja bezpieczeństwa i jakości szpitali. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIMGW: Silne opady deszczu w warmińsko-mazurskim i podlaskim
Następny artykułWakacyjny Muzycznik – nowy wakacyjny cykl