5 października 2020 oficjalnie zainaugurowano budowę 320 mieszkań przy ul. Okólnej w Toruniu. Osiedle powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości. Będzie to pierwsze Mieszkanie Plus zbudowane z nowoczesnych prefabrykatów.
Teren, na którym uruchomiono budowę, położony jest po południowej stronie Wisły, między ulicami Okólną i Generała Władysława Andersa. Osiedle będzie składało się z ośmiu czterokondygnacyjnych budynków. W każdym z nich powstanie 40 mieszkań, po 10 na każdej kondygnacji. Na parterach przewidziano po dwa mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do niemal wszystkich lokali położonych na pierwszej kondygnacji będą przynależeć ogródki lokatorskie wydzielone żywopłotami. Zgodnie z projektem, przygotowanym przez warszawską pracownię S.A.M.I. Architekci, centralną część osiedla będzie stanowił plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zostanie zlokalizowana część rekreacyjna z placem zabaw.
Generalnym Wykonawcą inwestycji jest spółka Pekabex, która zrealizuje ją w technologii nowoczesnej prefabrykacji. Oznacza to, że 15 tys. mkw. składających się na 320 mieszkań powstanie z elementów przygotowanych w halach produkcyjnych. Ściany warstwowe z elewacją, izolacją i stolarką powstaną w fabryce i gotowe będą przyjeżdżały na plac budowy, na którym montować je będą małe profesjonalne ekipy montażowe. Prefabrykacja pozwala na wykonywanie prac niezależnie od warunków atmosferycznych, a to ważne w przypadku toruńskiego osiedla. Inwestycja ruszyła jesienią, a montaż będzie odbywał się przez całą zimę. Zgodnie z założeniami roboty budowlane potrwają 17 miesięcy. Pierwsze klucze do mieszkań mają trafić do najemców w czerwcu 2022 roku.
Mieszkanie Plus przy ul. Okólnej powstaje we współpracy z samorządem, który to zadanie powierzył Toruńskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego. W porozumieniu z miejską spółką odbędzie się nabór przyszłych najemców mieszkań. W Toruniu, podobnie jak w innych lokalizacjach, rekrutacja do Mieszkań Plus ruszy na pół roku przez zakończeniem budowy i będzie składała się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu czy najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez lokalny samorząd. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Torunia, przyjętą w czerwcu 2019 roku, na dodatkowe punkty będą mogły liczyć osoby nie posiadające tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, rodziny z dziećmi i rodziny dotknięte niepełnosprawnością.
Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.
– Niezmiernie się cieszę, że pierwszą łopatę w województwie kujawsko-pomorskim wbijamy w Toruniu. To inwestycja kluczowa dla mojego miasta. Cieszę się, że to właśnie my, Torunianie, możemy przyczynić się do rozwoju naszego miasta poprzez budowę 320 mieszkań dla osób, które tych mieszkań bardzo potrzebują. Znajdą tutaj swoje miejsce na ziemi osoby młode, które wchodzą w życie, zakładają rodziny, które tutaj będą tworzyć społeczność, będą chować swoje dzieci. Myślę, że to będzie wzorcowy przykład, bo nowe mieszkania powstaną w ciągu 21 miesięcy. Z utęsknieniem czekam na otwarcie tego osiedla – mówiła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS