A A+ A++

Pogoda za oknem jest z dnia na dzień jest coraz lepsza, a to oznacza, że na drogach pojawia się coraz więcej rowerzystów i elektrycznych hulajnóg. Tymi ostatnimi często poruszają się młode i niedoświadczone osoby. Ratownicy przestrzegają przed niebezpiecznymi skutkami i rosnącą liczbą wypadków.

Lato w mieście oznacza wzmożoną aktywność rowerzystów, rolkarzy i hulajnogistów. Szczególnie hulajnogi w ostatnich latach wyjątkowo zyskały na popularności. To pojazdy lekkie i wygodne, a na dodatek potrafią rozwijać wysokie prędkości. O spowodowanie wypadku nietrudno, zwłaszcza kiedy weźmiemy pod uwagę, że na hulajnogach najczęściej poruszają się młode i niedoświadczone osoby. Takie połączenie potrafi być niebezpieczne.

Wypadek w Łęcznej. 59-latka doznała silnych obrażeń

Przykładem niech będzie zdarzenie, do którego doszło w Łęcznej (woj. lubelskie). W poniedziałek 6 maja policjanci zostali wezwani do zdarzenia z udziałem 13-letniego hulajnogisty i 59-letniej pieszej. Chłopiec na prostym odcinku drogi dla rowerów i pieszych miał stracić kontrolę nad pojazdem, a następnie wjechać w kobietę idącą na krawędzi chodnika. Poszkodowana z obrażeniami została przetransportowana do szpitala. Jak informuje policja, “13-latek był trzeźwy i posiadał kartę rowerową”. Za naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Jazda na hulajnodze. Lato to sezon wypadów

Do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem kierujących hulajnogami dochodzi w Polsce niemal codziennie i w najbliższych miesiącach to nie ulegnie zmianie. Lato, dobra pogoda i brawura – niekiedy w parze z alkoholem – to najgorsze połączenie. W okresie wakacji każdego roku dochodzi do wielu zdarzeń, w wyniku których dochodzi do złamań kończyn, zwichnięć, a także poważnych urazów głowy. W ubiegłym roku osoby na hulajnogach spowodowały ponad 260 wypadków.

Jazda na hulajnodze. Co wolno, a co jest zakazane?

Kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, pamiętając o zachowaniu szczególnej ostrożności i ustępowaniu pierwszeństwa pieszym. Osoba na hulajnodze może korzystać z jezdni dla samochodów gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Z kolei korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik został usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUSA podniosą cło na chińskie elektryki z 25% aż do 100%. Chcą całkowicie zablokować import
Następny artykułPZU wypłaci akcjonariuszom sutą dywidendę. Kurs w górę