Portal edukacyjny to najnowsza propozycja Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej dla młodych i nieco starszych miłośników dziejów lokalnych.
Strona internetowa bogata w ciekawe treści historyczne – to najnowsza propozycja Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej dla młodych i nieco starszych miłośników dziejów lokalnych.
Początkowo portal był pomyślany jako serwis internetowy mający stanowić pomoc i wsparcie merytoryczne dla nauczycieli w popularyzowaniu przez nich bliskich nam historii.
„Wraz z budową zaczęły się jednak pojawiać nowe pomysły, a wraz z ich realizacją – ciekawe treści. Dlatego też śmiało możemy je zaproponować także osobom, które opuściły mury szkoły czas jakiś temu” – informuje Pitra Tarczyński z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Pod adresem edukacja.muzeumpamieci.pl znajdują się wyjątkowe kolekcje zdjęć, historie miejsc, spotkania ze świadkami historii oraz materiały edukacyjne, które pozwolą pogłębić wiedzę na temat ziemi oświęcimskiej.
Dla nauczycieli została dedykowana osobna część, gdzie znalazły się różnorodne materiały niezbędne do przeprowadzenia interesujących zajęć.
Oprócz tego portal podzieliliśmy na sześć działów, które sukcesywnie będziemy wzbogacać o nowe treści.
Opowieści rodzinne mieszkańców
Zgodnie z nazwą, to miejsce właśnie na narracje w formie subiektywnej – takiej, w jakiej historię zapamiętali ludzie dokumentujący losy swoich bliskich. Każda opowieść jest ilustrowana archiwalnymi zdjęciami.
„Spotkania z historią…”
Jedną z form popularyzowania historii przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej są „Spotkania z historią…” To wydarzenia organizowane dla mieszkańców konkretnych miejscowości i poświęcone lokalnym bohaterom.
„W tym dziale znalazły się zapisy wideo i wystąpienia z Osieka oraz z Brzeszcz. Pandemia Covid-19 spowodowała, że plany dotyczące organizacji kolejnych spotkań Muzeum Pamięci musiało odłożyć na przyszłość” – tłumaczy Tarczyński.
Miniwykłady
W tym miejscu zaczęliśmy tworzyć muzealną bibliotekę z filmami zawierającymi wykłady poświęcone lokalnej historii. Do realizacji wideo będziemy zapraszać nie tylko pracowników naukowych i badaczy historii, ale także pasjonatów-znawców postaci, wydarzeń i miejsc.
Quizy
To jedna z bardziej swobodnych form sprawdzania swojej wiedzy. Nie znaczy to, że odpowiedzi na pytania zawarte w quizach są i będą łatwe.
„Zresztą, przekonajcie się sami i zmierzcie się z pytaniami poświęconymi historii Oświęcimia, Kęt czy Bohaterom niosącym pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz” – dodaje Piotr Tarczyński.
Materiały edukacyjne
To kącik wiedzowy przeznaczony przede wszystkim dla uczniów z konkretnymi zadaniami do wykonania. Osoby starsze mogą się zainteresować atrakcyjnym prezentacjami poświęconymi wybitnym postaciom związanym z ziemią oświęcimską.
Wystawy
Tu znajdą się relacje i fotorelacje z wystaw organizowanych przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS