Rozpoczął się II Tydzień Walki z Depresją. Zdalnie, jak i stacjonarnie odbywa się wiele wydarzeń z udziałem specjalistów zdrowia psychicznego, przedstawicieli jednostek publicznych oraz osób, których dotknęła utrata zdrowia emocjonalnego. Wszystko po to, by mieszkańcy Zagłębia Miedziowego zrozumieli depresję i otworzyli się na pomoc w tym zakresie.
Według instytucji badawczych półtora miliona Polaków choruje na depresję. Wszystko wskazuje na to, że epidemia COVID-19 nasili skalę tego zjawiska. Jak rozpoznać depresję u siebie lub swoich bliskich? Gdzie sięgnąć po pomoc?
23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresji. Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II uznało to za dobry moment do organizacji TYGODNIA WALKI Z DEPRESJĄ, który zakończy się 28 lutego.
– Zauważamy konieczność wspierania osób dotkniętych emocjonalnymi skutkami pandemii i pogłębiania wiedzy o depresji przez młodzież i dorosłych, a także nauczycieli i rodziców podczas II Tygodnia Walki z Depresją – wyjaśnia Anna Migalska, psychoterapeutka i dyrektor Centrum Formacji Rodziny.
„Celem Tygodnia Walki z Depresją jest popularyzacja wiedzy na temat depresji i problemów zdrowia psychicznego, a także ułatwienie dostępu do pomocy specjalistów. Uczucie lęku lub stresu zwiększa ryzyko doświadczenia epizodu depresji. Warto szukać pomocy” – czytamy na stronie internetowej KGHM, jednego z partnerów projektu.
II Tydzień Walki z Depresją to konferencja online, w ramach której odbywają się bezpłatne konsultacje, wykłady, wywiady oraz rozmowy ze specjalistami zdrowia psychicznego i terapeutami, z przedstawicielami samorządów i jednostek publicznych oraz z osobami dzielącymi się swoim własnym doświadczeniem. Dodatkowo mieszkańcy mogą wziąć udział w anonimowej ankiecie i wypowiedzieć się na temat depresji.
– Chcemy przekazać mieszkańcom wiedzę o tym, jak rozpoznać depresję u siebie lub swoich bliskich i gdzie sięgnąć po pomoc, a także poznać ich opinię i sposób rozumienia depresji w ich środowisku – dodaje Edyta Rząsa, psychoterapeuta z Centrum Formacji Rodziny.
Udział w konferencji jest bezpłatny, a całość odbywa się online. Wszelkie szczegółowe informacje, program oraz linki do transmisji dostępne są TUTAJ.
– Zdrowie psychiczne w tym trudnym okresie jest szczególnie ważne. Bardzo serdecznie zachęcam do skorzystania z bogatej oferty pomocy psychologicznej, jaką oferuje konferencja II Tydzień Walki z Depresją, ale też tej, którą oferuje gmina Polkowice w ramach polityki zdrowotnej – mówi Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych. – Zachęcam do spotkań i rozmów ze specjalistami, którzy na co dzień pracują z ludźmi borykającymi się z problemami zdrowia psychicznego – dodaje.
II edycja tego wydarzenia współorganizowana jest przez Głogowskie Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”, a jego partnerem jest KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. Patronat honorowy objęły samorządy Zagłębia Miedziowego oraz Wojewoda Dolnośląski, w tym również burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.
W ramach Tygodnia Walki z Depresją w gminie Polkowice uruchomiono Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Wraz z telefonem zaufania rusza cały program w ramach polityki zdrowotnej burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego – Pomoc Psychologiczna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS