Przeprowadzany w Lidzbarku Warmińskim w dniach od 1 do 30 kwietnia drugi spis próbny to próba generalna przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań, który odbędzie się w 2021 r.
Cel i znaczenie spisów powszechnych
Spis ludności to podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze według ustalonych cech demograficznych i społeczno-zawodowych, w oznaczonym momencie, na określonym terytorium.
Spisy powszechne przeprowadzane są co około 10 lat, Tak ustalona częstotliwość spisów wynika z faktu, że jest to duże i kosztowne przedsięwzięcie badawcze obejmujące całą populację ludności i mieszkań danego Państwa. Aby zachować porównywalność danych z poszczególnych krajów, rundy spisowe są organizowane w tym samym czasie na świecie przez krajowe urzędy statystyczne.
Najbliższa runda spisowa przypada na rok 2021 i w Polsce będzie realizowana w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca. Do jego przeprowadzenia zobowiązują statystykę publiczną: ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.
Poprzez udział w spisie mieszkańcy gmin zyskują realny wpływ na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu. Dzieje się tak, bo zbierane w spisie dokładne i wiarygodne dane dotyczące lokalnej społeczności wykorzystywane są później do prowadzenia skutecznych polityk rozwoju ważnych dla wspólnoty, a obejmujących tak istotne obszary naszego życia, jak edukacja, praca czy opieka zdrowotna.
Gmina Lidzbark Warmiński w drugim spisie próbnym
Spisy powszechne to ogromne wyzwanie organizacyjne. Aby mu sprostać, na kwiecień 2020 r. zaplanowano drugi spis próbny przed NSP 2021. Celem spisu próbnego jest przetestowanie przyjętej metodologii, rozwiązań organizacyjnych i teleinformatycznych.
Do jego przeprowadzenia wytypowanych zostało 16 gmin w Polsce, w naszym województwie – gmina wiejska Lidzbark Warmiński. Wyboru dokonano w sposób celowy, tak aby spisem próbnym objąć zróżnicowane pod względem demograficznym i społecznym gminy w Polsce.
Sposób realizacji spisu próbnego w warunkach epidemii
Zobowiązanie do przeprowadzenia spisu próbnego zbiegło się w czasie z epidemią koronawirusa. Zagrożenia związane z tą wyjątkowo trudną sytuacją spowodowały zmianę organizacji drugiego spisu próbnego.
Ze względu na epidemię zrezygnowano z wywiadów bezpośrednich, co oznacza, że żaden pracownik statystyki publicznej nie będzie odwiedzać mieszkań objętych spisem.
Aby zagwarantować bezpieczeństwo i nie narażać zdrowia respondentów spis próbny prowadzony jest w dniach od 1 do 30 kwietnia 2020r. głównie w oparciu o formularz elektroniczny do samodzielnego spisu.
Do osób, które np. ze względu na stan zdrowia czy brak możliwości technicznych nie będą w stanie spisać się samodzielnie zadzwonią w dniach od 8 do 30 kwietnia 2020 r. rachmistrze telefoniczni.
Tożsamość rachmistrza telefonicznego można zweryfikować poprzez kontakt na infolinię statystyczną pod numerem telefonu: 22 279 99 99. Konsultanci infolinii będą dostępni pięć dni w tygodniu w godz. od 8.00 do 20.00.
Obsługa aplikacji z formularzem elektronicznym
Aplikacja do samospisu internetowego znajduje się na stronie: https://spis.gov.pl. Logowanie do aplikacji jest bezpieczne i możliwe z komputera lub telefonu komórkowego, mającego połączenie z Internetem.
Mieszkańcy gminy Lidzbark Warmiński mają również możliwość dostępu do aplikacji ze strony internetowej swojej gminy: http://gminalidzbark.com/spis-probny-w-gminie-lidzbark-warminski
Do formularza spisowego można zalogować się na trzy sposoby:
1. Logowanie przez Węzeł Krajowy (https://login.gov.pl) – zapewnia dostęp do usług publicznych poprzez: Profil zaufany, e-dowód, PKO BP oraz Inteligo. Ta metoda logowania zapewnia trwałość danych co oznacza, że w przypadku wylogowania z formularza, który nie został w całości wypełniony, stan danych zostaje zapamiętany i można go uzupełniać w kolejnych sesjach pracy. Samospisu może dokonać jedna dorosła osoba z mieszkania (która zaloguje się pierwsza) za wszystkie osoby w mieszkaniu. Dzieci poniżej 18 roku życia powinny być spisane przez rodziców lub opiekunów. Dane dotyczące osób nieobecnych przekazują osoby pełnoletnie wspólnie z nimi zamieszkałe.
2. Logowanie przy pomocy numeru PESEL – aby uzyskać dostęp do formularza spisowego, niezbędne jest podanie numeru PESEL oraz nazwiska rodowego matki. W przypadku tej metody stan danych jest zerowany jeśli formularz nie został całkowicie wypełniony i zapisany. W tym przypadku można ponownie uzyskać dostęp do aplikacji logując się z użyciem PESEL-a, ale dane trzeba wprowadzić od początku). Ten tryb dostępu umożliwia spisanie się tylko danej osoby.
3. Logowanie przy pomocy unikalnego kodu mieszkania – należy podać unikalny kod mieszkania, który zamieszczony jest w liście Prezesa GUS informującym o Narodowym Spisie Powszechnym, wysłanym na adres każdego z mieszkań objętych spisem. Otrzymany kod może być użyty do spisu tylko jeden raz. W przypadku wylogowania z formularza, który nie został w całości wypełniony stan danych jest zerowany i nie będzie można uzyskać ponownego dostępu do aplikacji. Wykorzystanie kodu mieszkania umożliwia spisanie wszystkich osób w mieszkaniu.
Aplikacja internetowa jest intuicyjna, prosta i szybka w obsłudze (wypełnienie formularza spisowego może zająć od kilku do kilkunastu minut). Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia pola formularza.
Ważne, aby wszystkie udzielane odpowiedzi na pytania formularza odnosiły się do momentu krytycznego spisu, tj. stanu na dzień 31 marca 2020 r. o godzinie 24:00.
Po wypełnieniu formularza, po lewej stronie powinna wyświetlać się liczba „100”. Można wtedy zakończyć formularz spisowy wciskając przycisk „Zakończ”. Dane automatycznie zostaną przesłane do bazy danych systemu i pojawi się komunikat: „Samospis został zakończony. Dziękujemy za wzięcie udziału w spisie próbnym przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.” Następnie należy zaznaczyć „Zakończ spis” i potwierdzić zakończenie spisu.
Zakres pytań w formularzu spisowym
Formularz spisowy (czyli aplikacja spisowa) zawiera pytania dotyczące:
– płci, wieku, stanu cywilnego,
– miejsca zamieszkania,
– poziomu wykształcenia,
– aktywności ekonomicznej,
– migracji wewnętrznych i zagranicznych,
– gospodarstw domowych i rodzin,
– stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych
Dodatkowo w formularzu znajdują się pytania na które odpowiedź jest dobrowolna, są to pytania dotyczące: niepełnosprawności, przynależności do narodu lub grupy etnicznej, języka używanego w domu, przynależności do kościoła lub związku wyznaniowego.
Co ważne – w spisach powszechnych nie ma pytań o zarobki i dochody.
Bezpieczeństwo danych zbieranych podczas spisu próbnego
Narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa zastosowane przy przygotowaniu spisu próbnego zapewniają pełną ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie przekazane przez Państwa informacje są chronione tajemnicą statystyczną. Indywidualne odpowiedzi zebrane podczas spisu próbnego i przyszłorocznego spisu powszechnego będą tak samo starannie zabezpieczone i nie zostaną nikomu ujawnione.
W przypadku pytań i problemów można dzwonić na infolinię 22 279 99 99 wew. 8. Linie telefoniczne są otwarte codziennie od 8:00 do 20:00 oraz w weekendy od 8.00 do 20.00 z wyjątkiem 11, 12 i 13 kwietnia, tj. w dni świąteczne.
Spisz się wygodnie na komputerze, tablecie lub telefonie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS