Od dzisiaj do naszych drzwi mogą pukać rachmistrzowie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Będą kontaktować się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie przekazały danych na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.
Zgodnie z przepisami (art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), rachmistrzowi nie można odmówić przekazania potrzebnych danych. Udział w wywiadzie jest obowiązkowy.
Sprawdźmy tożsamość
Pamiętajmy jednak, by sprawdzić tożsamość osoby, która nas odwiedza. Każdy rachmistrz spisowy musi posiadać identyfikator zawierający:
- imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
- numer identyfikatora oraz hologram,
- nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
- podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
- okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
W razie jakichkolwiek wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:
- poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie Formularz (stat.gov.pl)
- poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
- w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.
O co nie zapyta?
Przypominamy również, że rachmistrz nie może pytać o nasz stan majątkowy i wartość przedmiotów należących do domowników. Nie będzie również wymagał okazania korespondencji urzędowej np. z ZUS czy z bankami, ani prywatnej. Rachmistrz zada tylko te pytania, które są zapisane w formularzu. Wszyscy respondenci odpowiadają na te same pytania, nie są one różnicowane pod jakimkolwiek względem.
W przypadku stwierdzenia faktycznych nieścisłości należy przerwać wywiad, spisać dane rachmistrza i skontaktować się z najbliższym urzędem gminy, urzędem statystycznym lub jego oddziałem.
Z zachowaniem reżimu
Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.
Nie tylko wizyta
Osoby, które jeszcze nie wywiązały się z obowiązku spisowego, mogą to zrobić w każdej chwili poprzez stronę https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.
Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.
ow
Artykuł przeczytano 102 razy
Last modified: 23 czerwca, 2021
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS