A A+ A++

Takim masowym punktem szczepień, który już działa, i to całkiem skutecznie, jest punkt szczepień zorganizowany przez CM “Medyk” w pomieszczeniach Full Marketu przy ul. Rejtana. Tam odbyła się konferencja, na której wojewoda Ewa Leniart poinformowała o zmianach w Narodowym Planie Szczepień.

Szczepienia na Podkarpaciu. W punktach masowych 200 szczepień dziennie

19 kwietnia rozpoczną się masowe szczepienia. Do 11 kwietnia w każdym większym mieście do 50 tys. mieszkańców powinien powstać jeden masowy punkt szczepień, w których będzie można szczepić do 200 osób dziennie. Wojewoda już rozmawiała na ten temat z przedstawicielami samorządów.

– Czekamy na to, żeby jednostki samorządu terytorialnego wspólnie z podmiotami medycznymi wskazały takie miejsce. Po uzgodnieniu z NFZ lista takich miejsc zostanie zgłoszona do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i tam będą dostarczane zwiększone ilości szczepionek – powiedziała Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała, że szczepienia to jedyna szansa, żeby ograniczyć zasięg pandemii. W tej chwili w szpitalach hospitalizowanych jest 2030 osób.

Na Podkarpaciu zaszczepiło się 12 procent populacji

Dyrektor NFZ Robert Bugaj zauważył, że na Podkarpaciu rośnie liczba zaszczepionych osób. W tej chwili mamy zaszczepione około 12 proc. populacji. 313 tys. osób przyjęło szczepionkę, w tym 104 tys. jest po drugiej dawce. – Te osoby mają już jakąś odporność, bo nawet jedna dawka już ją zwiększa – powiedział Bugaj.

Centrum Medyczne “Medyk” jest placówką, która na Podkarpaciu zorganizowała najwięcej punktów szczepień oraz zaszczepiła największą liczbę osób. Prezes Medyka doktor Stanisław Mazur poinformował: – Zaszczepiliśmy prawie 100 tys. osób. Chcemy zaszczepić 450 tys.

Medyk zaczyna szczepienia w zakładach pracy. Pierwsze szczepienia już się odbyły w jednej z firm w Przeworsku. – Zaczynaliśmy od szczepienia osób najsłabszych, najstarszych. Teraz zaczynają się szczepienia o znaczeniu gospodarczym, w zakładach pracy – powiedział Stanisław Mazur.

Medyk dobrze przygotowany na szczepienia

Opowiedział, że pracownicy Medyka, czyli licząca tysiąc osób załoga, zostali dobrze przygotowani do zorganizowania i przeprowadzenia akcji szczepień. CM “Medyk” zakupił ponad 100 ozonatorów, ponad 100 lamp UV, stworzył laboratorium genetyczne, w którym w pewnym momencie pracowało 55 osób. – To jedyne w Polsce laboratorium, w którym dwa roboty badają koronawirusa – poinformował Stanisław Mazur. Medyk przeprowadza także badania kliniczne nad szczepionkami i współpracuje z firmą ML System, która opracowała urządzenie do szybkiego testowania na obecność koronawirusa. – Prawdopodobnie za dwa tygodnie zaczniemy je testować na Lotnisku Okęcie – zapowiedział Stanisław Mazur.

Prezes CM “Medyk” jest przekonany, że masowe szczepienia pozwolą nam na ograniczenie skali zakażeń. – Może już na wakacje wyjedziemy swobodnie, a jesienią wrócimy do pracy – powiedział.

Ewa Leniart o amantadynie: Lekarz powinien poinformować pacjenta o eksperymencie medycznym

Na konferencji padło także pytanie o amantadynę. Wojewoda Ewa Leniart przypomniała, że zaczynają się testy kliniczne nad zastosowaniem tego leku w leczeniu COVID-19. Zaznaczyła również, że stosowanie leku, który nie jest oficjalnie dopuszczony do leczenia danej jednostki chorobowej, jest eksperymentem medycznym. – Lekarz powinien poinformować pacjenta o tym i uzyskać jego zgodę. W innym przypadku jest nadużyciem – powiedziała.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRzecznik MŚP apeluje o pomoc dla branży beauty
Następny artykułSzczepionka firmy AstraZeneca zmienia nazwę