A A+ A++

Od 29.02.2024 r. do 15.03.2024 r. producenci rolni, u których w gospodarstwach wystąpiły szkody w uprawach rolnych spowodowane suszą w 2023 r. i wyniosły powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu.

Wreszcie rusza długo oczekiwany i wielokrotnie zapowiadany nabór tzw. wniosków suszowych. Przypomnijmy, że już w lipcu ub.r. rolnicy zaczęli składać w publicznej aplikacji suszowej i w gminach wnioski o szacowanie szkód w uprawach rolnych. Od kilku tygodni można pobierać wygenerowane kalkulacje/protokoły, z których wynika jaki % strat poniosło dane gospodarstwo w wyniku zeszłorocznej suszy. 

WYSOKOŚĆ POMOCY

Stawki pomocy i kryteria jej udzielania wg Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi są następujące:

– 1.000 zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy spowodowały utratę co najmniej 70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków;

– 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy, na której szkody powstałe w wyniku suszy spowodowały utratę co najmniej 30% plonu i mniej niż 70% plonu, w tym wieloletnich użytków zielonych, na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi co najmniej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków;

– 500 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszy spowodowały utratę co najmniej 70% plonu, i na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi, wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków;

– 250 zł na 1 ha powierzchni wieloletnich użytków zielonych, na której szkody powstałe w wyniku wystąpienia suszy spowodowały utratę co najmniej 30% plonu i mniej niż 70% plonu i na których obsada zwierząt z gatunku bydło, owce, kozy, konie lub gęsi wynosi poniżej 0,3 sztuki dużej jednostki przeliczeniowej na 1 ha tych użytków.

GDY BRAK POLISY

Kwota pomocy dla rolników, którzy nie mają ubezpieczonych co najmniej 50% upraw rolnych w gospodarstwie, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, będzie pomniejszona o 50%.

WNIOSKI

Wnioski o udzielenie pomocy można od dziś do 15 marca osobiście składać w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Należy zabrać ze sobą suszowy protokół bądź kalkulację i polisy ubezpieczeniowe upraw z 2023 roku wraz z dowodami ich zapłaty. Wydłużone są też godziny, w których jest czynne biuro ARiMR w Żninie. 29 lutego, z racji że jest to ostatni dzień przyjmowania wniosków o dopłatę do kukurydzy i pierwszy dzień przyjmowania wniosków suszowych, będzie czynne aż do ostatniego interesanta. Biuro będzie też wyjątkowo czynne w sobotę 2 marca od 8.00 do 16.00. Warto jednak złożyć wniosek jak najszybciej i nie czekać na ostatni moment.

Dorota Kapłońska

Aktualizacja: 01/03/2024 07:14
Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrząd Wojewódzki: Kutno centrum produkcji nowych transporterów dla Wojska Polskiego
Następny artykułUM Zgierz: Centrum Zgierza z nowymi pojemnikami do segregacji odpadów