A A+ A++

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego, bezpłatnego wsparcia w wykonywaniu czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.

Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy asystenta w:

1) wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego
2) wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsce,
3) załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych
4) korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa)
5) zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej.

Adresatami ww. programu są:

1) dzieci od 2 do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji
oraz
2) osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
3) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
albo
4) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:

1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej , opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu3 , w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu.

WAŻNE: Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaję się: wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.

Karty zgłoszenia do Programu wraz załącznikami oraz aktualną kserokopią orzeczenia o stopniu niepełnosprawności będą przyjmowane w dniach od 07.11.2024r do 15.11.2024 r. w Wydziale Spraw Społecznych, Edukacji i Kultury Urzędu Miejskiego w Brzozowie, pok. nr 8. Złożenie karty zgłoszeniowej nie jest jednoznaczne z przyznaniem usługi. Liczba miejsc w Programie jest ograniczona.
 
Załączniki:

karta zakresu czynnosci.docx
karta zgloszenia.docx
oświadczenie wskazanie asystent.docx
rodo.docx
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułКанікули закінчились: поліцейські нагадали три основні правила безпеки
Następny artykuł9 zdarzeń drogowych