A A+ A++

Szkolenie wojskowe organizowane podczas zimowej przerwy od nauki to propozycja 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach IV edycji projektu „Ferii z WOT”. 12 lutego 2022 r. to okres międzysemestralnej przerwy w nauce na Podkarpaciu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, którzy ukończyli osiemnasty rok życia, uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, czy też nauczycieli Podkarpacka Brygada postanowiła zorganizować specjalną edycję 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego. Propozycja kierowana jest także do rodziców, których dzieci w tym czasie spędzają czas wolny poza domem np. na obozach zimowych.

– Projekty „Ferie z WOT” oraz „Wakacje z WOT” spełniły swoją rolę i sprawiły, że młodzi ludzie mogą służyć Ojczyźnie bez uszczerbku w nauce. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że projekt jest potrzebny, cieszy się niemałym zainteresowaniem i z pewnością będzie kontynuowany w kolejnych latach – mówi dowódca podkarpackich terytorialsów płk Michał Małyska.

Szkolenie podstawowe i wyrównawcze na Podkarpaciu w ramach projektu „Ferie z WOT” rozpocznie się już 12 lutego 2022 r. a zakończy 27 lutego uroczystą przysięgą wojskową.

Dopasowanie terminu szkolenia do przerwy w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

Żeby podjąć wyzwanie, osoby zainteresowane służbą w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT, powinny już teraz złożyć wniosek kontaktując się z rekruterami WOT lub udać się osobiście do Wojskowej Komendy Uzupełnień, właściwej swojemu zameldowaniu. Służbę w WOT można następnie odbywać w miejscu zamieszkania (nauki, studiów), nie musi to być miejsce zameldowania.

O powołanie do Wojska Polskiego może ubiegać się każda osoba, która:

– ukończyła 18 lat
– posiada obywatelstwo polskie
– nie była karana za przestępstwa umyślne
– posiada dobrą sprawność psychofizyczną
– nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolska broń dla polskiej armii [RAPORT MODERNIZACYJNY]
Następny artykułZOMO znów na ulicach Bochni oraz wystawa „Stan wojenny 1981–1983”