“Pod wulkanem” Damiana Kocura jest filmem otwarcia 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Polski kandydat do Oscara powalczy z 15 innymi produkcjami o Złote Lwy.
49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rusza w Gdyni. Podczas ceremonii otwarcia kinomaniacy zobaczą “Pod wulkanem” Damiana Kocura.
“Pod wulkanem” to opowieść o inteligenckiej ukraińskiej rodzinie, która wyjeżdża na wakacje na Teneryfę. Wybucha wojna, która zastaje ich poza krajem. Ten prywatny dramat staje się też uniwersalnym obrazem ludzi uwikłanych – wbrew swojej woli – w wielką politykę.
Film Damiana Kocura bierze udział w konkursie głównym o Złote Lwy. Będzie w nim pokazanych 16 filmów. To “Biała odwaga” w reżyserii Marcina Koszałki, “Dwie siostry” Łukasza Karwowskiego, “Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna, “Idź pod prąd” Wiesława Palucha, “Kobieta z…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, “Kulej. Dwie strony medalu” Xawerego Żuławskiego oraz “Lany poniedziałek” w reżyserii Justyny Mytnik.
W konkursie głównym festiwalu w Gdyni jest też film “Ludzie” w reżyserii Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda, “Minghun” Jana P. Matuszyńskiego, “Pod szarym niebem” w reżyserii Mary Tamkovich”, “Simona Kossak” Adriana Panka, “Utrata równowagi” w reżyserii Korka Bojanowskiego, “Wrooklyn Zoo” Krzysztofa Skoniecznego, “Wróbel” w reżyserii Tomasza Gąssowskiego oraz “Zielona granica” Agnieszki Holland.
Jak informuje dziennikarka RMF FM Katarzyna Sobiechowska-Szuchta, 13 na 29 filmów w konkursach głównym i perspektywy to debiuty reżyserskie. W tym roku to będzie festiwal przede wszystkim młodych artystów.
Niezwykle mnie cieszy, że podczas tegorocznej edycji festiwalu młodość w polskim kinie będziemy odmieniać cały czas i przez wszystkie przepadki. Połowa konkursu głównego to rzeczywiście kino młode – komentuje Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna festiwalu.
Szefową jury w konkursie głównym jest aktorka Małgorzata Zajączkowska. W jury są też scenarzysta Marcin Ciastoń, producentka Marta Habior, reżyserska Anna Jadowska, reżyser David Ondricek, scenografka Ewa Skoczkowska oraz operator Piotr Śliskowski.
Podczas 49. FPFF zadebiutuje konkurs Perspektywy, prezentujący osiem pełnometrażowych filmów fabularnych. Produkcje będą ubiegały się o statuetkę Szafirowych Lwów i nagrodę 50 tys. zł.
Konkurs Perspektywy to największa nowość tegorocznej edycji festiwalu. Tego w Gdyni brakowało. Nasza kinematografia jest tak szeroka, że prezentowanie tylko 16 filmów w konkursie głównym na festiwalu, który ma aspiracje do komentowania nowego kina polskiego, od początku było zadaniem niemożliwym – komentuje dyrektorka artystyczna FPFF w Gdyni Joanna Łapińska
Jury konkursu wybierze też laureata lub laureatkę nagrody za wyjątkowy wkład artystyczny w powstanie filmu. Jej wartość to 15 tys. złotych. Dodatkowo filmy z konkursu perspektywy rywalizują o dwie inne nagrody festiwalu: nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film oraz Złoty Pazur, które przyznawane są w systemie cross-section z konkursem głównym.
Do konkursu filmów krótkometrażowych zakwalifikowało się 29 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów i w ramach programu “30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu, Wojciech Marczewski, reżyser i współzałożyciel Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, zostanie uhonorowany Platynowymi Lwami, czyli nagrodą za całokształt twórczości. Z tej okazji organizatorzy zaplanowali pokaz filmu “Ucieczka z kina “Wolność””, który w 1990 roku zapewnił twórcy Złote Lwy.
FPFF w Gdyni to nie tylko festiwal dla filmowców i dziennikarzy. Jest duża pula biletów dla kinomanów, którzy chcą zobaczyć filmy – często na długo przed ich kinową premierą. Filmy będą pokazywane w trzech obiektach – Gdyńskiego Centrum Filmowego, Teatru Muzycznego i w kinie Helios w Gdyni od dziś do soboty.
Festiwalowi będzie towarzyszyć m.in. Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz 16. gala wręczenia nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W tym roku wyróżnienia zostaną przyznane w dziewięciu kategoriach – kino, wydarzenia filmowe, promocja polskiego kina za granicą, krytyka filmowa, książka o tematyce filmowej, edukacja filmowa, dystrybucja polskiego filmu, dyskusyjny klub filmowy oraz plakat filmowy.
Opracowanie:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS