A A+ A++

Tanie mieszkania na wynajem dla osób bez zdolności kredytowej, nowe mieszkania komunalne, wynajem w zamian za remont czy najem komercyjny – to możliwości, które oferuje Rumia, żeby zatrzymać młodych mieszkańców i stworzyć im dobre warunki do życia. Miejską politykę mieszkaniową wyróżniono w skali całego kraju poprzez włączenie przedstawicieli samorządu i spółki SIM Rumia do Partnerskiej Inicjatywy Miast.
 

Rumia to jeden z zaledwie dziesięciu polskich samorządów, które uczestniczą w nowej edycji ministerialnego projektu. Program pozwala na skorzystanie z doświadczeń i dobrych praktyk innych miast oraz wspólne wypracowywanie nowych rozwiązań – takich, które odpowiadają na rzeczywiste problemy. Przedstawiciele miasta – prezes spółki SIM Rumia Marzena Ebertowska i pełnomocnik burmistrza ds. infrastruktury Joanna Panek – zajmują się kwestiami związanymi z dostępnością mieszkań.
 

PIM realizowany jest w grupach tematycznych, czyli tak zwanych sieciach, w skład których wchodzi do dziesięciu miast, każde reprezentowane przez dwóch stałych przedstawicieli. SIM Rumia poszerza swój zakres wiedzy w sieci „Miasto Dostępnych Mieszkań”. Uczestnictwo daje nam możliwość wymiany doświadczeń z innymi miastami, które prowadzą politykę mieszkaniową – mówi Marzena Ebertowska, prezes spółki SIM Rumia.

Przedstawiciele miasta na konferencji w resorcie, od lewej: Ryszard Szur – pełnomocnik burmistrza Rumi ds. energetyki, Joanna Panek – pełnomocnik burmistrza Rumi ds. infrastruktury, Katarzyna Miotk – specjalistka ds. funduszy zewnętrznych i Marzena Ebertowska – prezes spółki SIM Rumia

Co sprawiło, że Rumia ma swoich przedstawicieli w tak wąskim gronie? To przede wszystkim docenienie działań, które miasto już podejmuje na rynku mieszkaniowym. Częścią z nich można podzielić się z innymi gminami, dając dobry przykład.

Rumia jest bardzo chwalona za politykę mieszkaniową, ponieważ prowadzi pilotażowe projekty, niewiele gmin daje tak szerokie możliwości pozyskania mieszkania dla tak dużej liczby mieszkańców. Nie są to tylko tradycyjne mieszkania socjalne, ale również SIM-y dające świetne możliwości wynajmu mieszkania na start za połowę czynszu rynkowego osobom znajdującym się pomiędzy zdolnością kredytową a przysługiwaniem mieszkania komunalnego. Mieszkańcom Rumi, którzy skorzystają z tej opcji, w kieszeniach zostanie miesięcznie ponad tysiąc złotych, połowa czynszu rynkowego. Ten program absolutnie nie powstał po to, żeby wykupić takie mieszkanie, ale w momencie, kiedy rodzina osiąga zdolność kredytową, można „wyciągnąć” swoją partycypację, wpłacić ją na wkład własny i wziąć kredyt. Jako miasto, w ramach naszej spółki SIM Rumia, mamy jeszcze możliwość wynajmowania mieszkań w trybie „lokal za remont” – ci, którzy zaoferują wykonanie i sfinansowanie remontu, mogą wynająć później to mieszkanie z naszego zasobu. Jest jeszcze jeden tryb – najmu komercyjnego. Tu także nasza spółka daje bardzo szeroką możliwość wynajmu. Na razie są to programy pilotażowe, ale już zostały bardzo dobrze ocenione przez ekspertów krajowych, ponieważ to cały wachlarz różnego rodzaju rozwiązań. Spółka SIM Rumia jest w stu procentach miejska, dzięki czemu mamy bardzo szybki proces zarządzania spółką i decyzji, którego nie mają duże gminy zrzeszone w SIM-ach liczących nawet po piętnaście i więcej podmiotów będących wspólnikami – wyjaśnia Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Marzena Ebertowska, prezes spółki SIM Rumia (z prawej) podczas warsztatów w ramach sieci, fot. mat. prasowe Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Na początku lipca odbyła się konferencja inaugurująca trzecią edycję Partnerskiej Inicjatywy Miast, obejmującą okres od 2024 do 2026 roku. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła uczestnikom cele, które ma spełnić projekt – główny to opracowanie i wdrożenie tzw. Miejskiej Inicjatywy Działań z pomocą ekspertów Banku Światowego.

Uczestnicy konferencji inaugurującej projekt, fot. mat. prasowe Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

Z dokumentu jasno będzie wynikał plan działania, którego realizacja ma szansę wprowadzić realną zmianę w obszarze objętym Miejską Inicjatywą Działań. Dokument będzie stanowić narzędzie programujące i wspierające wdrożenie pożądanej zmiany w mieście – wyjaśnia prezes SIM-u Rumia.

To niejedyny rumski akcent w programie. Przedstawiciele miasta – pełnomocnik burmistrza ds. energetyki Ryszard Szur oraz specjalistka ds. funduszy zewnętrznych Katarzyna Miotk – dołączyli też do innej sieci, „Miasto Efektywne Energetycznie”, przez co Rumia jest jedynym samorządem uczestniczącym w dwóch zakresach tematycznych tej edycji projektu.
 

Partnerska Inicjatywa Miast powstała w 2017 roku jako rządowa odpowiedź na potrzebę zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju polskich miast. Dwie poprzednie edycje (2017-2019 oraz 2021-2023) dały już samorządom szansę pogłębienia swojej wiedzy m.in. w zakresie rewitalizacji, mobilności miejskiej, cyfryzacji czy partnerstw publiczno-prywatnych.
 

Utworzona we wrześniu 2021 roku miejska spółka SIM Rumia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, których nie stać na zakup własnej nieruchomości, a jednocześnie ich dochód jest za wysoki, by mogli uzyskać mieszkanie komunalne lub socjalne. SIM Rumia zarządza mieniem komunalnym – dawniej zajmowało się tym ABK (Administracja Budynków Komunalnych, która obecnie stanowi wydział miejskiej spółki). Główną inwestycją spółki jest budowa wielorodzinnego budynku społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM) przy ul. Reja o wartości ponad 10 milionów złotych. Jeszcze w tym roku znajdą się tam 32 lokale i podziemna hala garażowa, a wokół pojawi się niezbędna infrastruktura drogowa oraz zieleń.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Polska Agencja Atomistyki uspokaja
Następny artykuł15-latek wjechał motocyklem w płot