A A+ A++

Podczas odbywającego się w Muzeum II Wojny Światowej dziewiątego Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego Rumia została nagrodzona „Bursztynem Polskiej Energetyki”. Statuetkę za szczególne zasługi dla rozwoju polskiej energetyki, z rąk marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, odebrał burmistrz Michał Pasieczny.
 

Tegoroczny szczyt rozpoczął się 21 czerwca. Pierwszym punktem programu, przygotowanego przez Europejskie Centrum Biznesu, było wręczenie statuetek za działania na rzecz polskiej energetyki. „Bursztyny” otrzymały: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Tauron Polska Energia, Grupa Ekoenergetyka, Enea oraz Rumia. Jak czytamy w uzasadnieniu, samorząd został nagrodzony za konsekwentne i skuteczne działania zwiększające obszar niezależności energetycznej, dbałość o interesy i zdrowie mieszkańców, a także efektywne wykorzystanie środków zewnętrznych.

Do otrzymania tej nagrody przez Rumię przyczynił się szereg kompleksowych działań, bardzo spójnych ze sobą, które zmierzają do wykorzystania źródeł odnawialnych i fotowoltaiki, wymiany oświetlenia oraz przeprowadzenia działań termomodernizacyjnych. Docenione zostały także rozpoczęte prace, takie jak choćby likwidacja kotłowni węglowych, zwłaszcza tych poza certyfikatami – wymienia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Ogół tych działań pokazuje, że Rumia staje się liderem w tej dziedzinie, a władze miasta bardzo poważnie traktują polskie zobowiązania wobec świata i Unii Europejskiej. Myślę, że Rumia może być znakomitym przykładem dla wielu innych samorządów. Redukcja emisji dwutlenku węgla, podniesienie efektywności energetycznej, zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych – ta kompleksowość jest na tyle wyróżniająca, że warto to docenić.

W ostatnich latach Rumia zrealizowała szereg działań, które przyczyniły się do uzyskania tej nagrody, a wśród nich: termomodernizacja szkół podstawowych numer 9 i 10 oraz budynku cmentarza komunalnego, zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w budynkach użyteczności publicznej, modernizacja oświetlenia ulicznego na energooszczędne, a także rozpoczęcie pilotażowego projektu, który polega na stworzeniu funduszu antysmogowego dla właścicieli budynków mieszkalnych.

Jest to nagroda dla całego naszego zespołu za wieloletnią pracę. Zostaliśmy dostrzeżeni, ponieważ udało się zrealizować wiele inwestycji i projektów, między innymi programy KAWKA II czy KAWKA III. Dodatkowo fotowoltaika dla mieszkańców i budynków użyteczności publicznej, solary do podgrzewania wody na obiektach MOSiR-u. Pozyskujemy dodatkowe środki finansowe. Sporo takich działań mamy na koncie. Mocno współpracujemy też z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska przy wsparciu i realizacji programu Czyste Powietrze, aby nasi mieszkańcy otrzymywali dotacje. Praktycznie prowadzimy rumian za rękę, żeby jak najwięcej kopciuchów zniknęło z Rumi. Ogromnie dziękuję pracownikom urzędu za to bardzo szerokie i wielowątkowe podejście do tematu energetyki – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Ogólnopolski Szczyt Energetyczny Gdańsk 2021 zakończy się 22 czerwca, po przeprowadzeniu sesji plenarnej, wielu paneli dyskusyjnych oraz debat. Intencją organizatorów jest ponowne zebranie przedstawicieli kluczowych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze kraju: polityków, ekonomistów oraz biznesmenów i naukowców. W ramach szczytu uczestniczą oni w dyskusjach, których celem jest stworzenie możliwości wymiany doświadczeń oraz zapoznanie uczestników z nowymi trendami w energetyce, innowacyjnymi technologiami i rozwiązaniami służącymi bezpieczeństwu energetycznemu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW setną rocznicę III Powstania Śląskiego – Wystawa w Muzeum w Praszce
Następny artykułSpis Ludności i Mieszkań 2021! Co warto wiedzieć?