A A+ A++

Na znaczku – dworzec kolejowy w Chebziu.

***

Poczta Polska do obiegu wprowadziła znaczek pocztowy, na którym przedstawiona została archiwalna grafika dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej – Chebziu oraz lupa, atrybut filatelisty. Ma to związek z XXIII Ogólnopolską Wystawą Filatelistyczną, która od 22 do 26 września odbyła się w Rudzie Śląskiej.

Przypomnijmy, że podczas wystawy każdy mógł obejrzeć zbiory filatelistów, które przywieźli najwybitniejsi kolekcjonerzy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Węgier, Ukrainy, Czech i Słowacji.

Interesujące znaczki pocztowe prezentował Jan Nowakowski. Na kilku tzw. ekranach można było zobaczyć latarnie morskie z całego świata. Z eksponatu pt. „Ognie życia – palą się dla tych, co na morzu” można było się np. dowiedzieć o latarniowcach – statkach zakotwiczonych w miejscach niebezpiecznych dla żeglugi. Jeden z takich statków w latach 1919 – 1939 stał na Morzu Bałtyckim. Grand Prix wystawy zdobył Jacek Kosmala z Warszawy za eksponat „Komunikacja lotnicza na ziemiach polskich 1914-1939”, który prezentowany był w Klasie Mistrzowskiej.

Szczególnym wydarzeniem tego filatelistycznego święta była emisja znaczka pocztowego z grafiką Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej – Chebziu oraz wprowadzenie koperty Pierwszego Dnia Obiegu (FDC). Grafika na kopercie to zdjęcie z przykładowej wystawy filatelistycznej.

Z kolei 23 września do obiegu wprowadzona została karta z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, na której umieszczony został rysunek postaci Nike z Samotraki, ze statuetki „Prymus” (filatelistyczny Oscar). W części ilustracyjnej kartki przedstawiony został rysunek architektury Rudy Śląskiej. Statuetka „Prymus”, stanowi honorowe wyróżnienie Polskiego Związku Filatelistów, nadawane za wybitne osiągnięcia na różnych polach działalności filatelistycznej.

Autorką projektu znaczka jest Agnieszka Sancewicz. Arkusz sprzedażny to 5 znaczków + przywieszka. Wartość znaczka: 3,90 zł. Wydano go w nakładzie 135 000 szt. (w tym 30 000 szt. bez perforacji).

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).

Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Za UM RŚ.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiany kadrowe w MZD Kielce. Jest nowy wicedyrektor, chociaż konkursu nie ogłoszono
Następny artykułBielsko-Biała. Bezrobocie nadal na niskim poziomie