A A+ A++

Dzisiaj, 26 października odbył się w Rudzie Śląskiej wyjątkowy ekopiknik, gdzie mieszkańcy spotkali się przy jedynym w regionie zabytkowym piecu chlebowym przy ul. Bujoczka 24. Była to ostatnia szansa w tym roku, aby spróbować chleba pieczonego w piekaroku – historycznej konstrukcji, która jest ważnym elementem lokalnej tożsamości.

Edukacja ekologiczna dla każdego

Impreza przyciągnęła całe rodziny, które miały okazję nauczyć się zasad segregacji odpadów oraz poznać praktyczne sposoby dbania o środowisko. Dzieci z entuzjazmem brały udział w konkursach takich jak „rozpoznaj odpady” i „rzut odpadami do celu”. W Strefie Edukacji Ekologicznej PreZero przygotowano koło fortuny oraz ekologiczne quizy, które uczyły poprzez zabawę.

Warsztaty ekologiczne okazały się prawdziwym hitem. Uczestnicy dowiedzieli się, jak dać „drugie życie” materiałom z odzysku – torbom wielokrotnego użytku, plastiku czy domowym przybornikom. Na stoisku recyklingowym można było stworzyć wyjątkowe kreacje z materiałów z odzysku, a także wziąć udział w warsztatach biżuterii z plastiku, co wzbudziło duże zainteresowanie.

Muzyczna scena pełna ekologicznego przesłania

Scena tętniła życiem dzięki artystycznym występom. Chór Ruda Nuta zaprezentował ekologiczne utwory, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 wystąpili z „Tańcem ogrodnika”. Zespoły muzyczne z Młodzieżowego Domu Kultury wprowadziły zgromadzonych w doskonały nastrój.

Na miłośników przyrody czekały także ciekawe prelekcje – Pasieka Pasjonata opowiedziała o wpływie drzew i łąk kwietnych na mikroklimat miast oraz o bioróżnorodności. Stowarzyszenie TURuda przedstawiło historię relacji przemysłu z przyrodą, ukazując złożoną i czasami trudną współpracę człowieka z naturą.

Historia piekaroka – powrót do korzeni

Piekarok przy ul. Bujoczka powstał około 1900 roku. Chleb wypiekano w nim do lat 50. ubiegłego wieku. Składa się z przedsionka i pieca. Swojego czasu został zagospodarowany na pomieszczenie dla królików. By obiekt doprowadzić do stanu pierwotnego, trzeba było rozebrać i odtworzyć na nowo część, w której znajdował się piec. Wymieniono również dach i niektóre elementy elewacji. Piekaroki były nieodłącznym elementem XIX-wiecznych familoków. Z czasem ulegały zniszczeniu lub wykorzystywano je do innych celów niż piekarnicze.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe perony przystankowe w gminie Olsztyn [FOTO]
Następny artykułФундаметальні відмінності українців від росіян