Publikacja z dnia: 07-01-2021 14:01
Ruch Polska 2050 chcę zmian przepisów w sprawie zakazu prezentowania treści drastycznych w przestrzeni publicznej.
Dzisiaj w Sejmie RP odbyła się konferencja prasowa ruchu Polska 2050, na której posłanka Hanna Gill-Piątek, krakowski radny Rafał Komarewicz oraz Paweł Lenarczyk, radny Dzielnicy Ursynów przedstawili problem polskich samorządów dotyczący drastycznych treści, które pojawiają się w przestrzeni publicznej.
Rada Miasta Krakowa złożyła Rezolucje skierowana do Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie zakazania prezentowania treści drastycznych w przestrzeni publicznej, a w imieniu ruchu Polska 2050 Hanna Gill-Piątek przedstawiła projekt zmiany w art.51 kodeksu wykroczeń.
Obecnie po ulicach miast, na terenie naszego kraju, poruszają się pojazdy oklejone drastycznymi zdjęciami m.in. zwłok ludzkich. Tablice opatrzone takimi zdjęciami umieszczane są także w pobliżu szpitali czy w bezpośredniej bliskości organizowanych w danym czasie zgromadzeń publicznych. Prezentowane treści są okazywane bez żadnego ograniczenia szerokiej grupie obywateli.
Kategorycznie sprzeciwiamy się prezentowaniu swoich poglądów w sposób polegający na szokowaniu i zastraszaniu. Taki sposób prezentowania swoich poglądów jest nie tylko nieetyczny, ale godzi w prawa i wolności obywateli, którzy w większości jednoznacznie negatywnie oceniają prezentowanie tego typu zdjęć i grafik. Kłóci się to także z zasadami współżycia społecznego, zachowaniem spokoju i porządku publicznego – powiedział Rafał Komarewicz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa
Wraz z rezolucją Hanna Gill-Piątek przedstawiła projekt niezbędnej zmiany w art. 51 kodeksu wykroczeń, który daje samorządom skuteczne narzędzie prawne do ochrony mieszkańców przed drastycznymi obrazami w przestrzeni publicznej
W aktualnie obowiązującym stanie prawnym mamy lukę w prawie, która uniemożliwia podjęcie przez samorząd adekwatnych działań legislacyjnych. Mając na względzie powyższe konieczna jest nowelizacja art 51 kw. poprzez uzupełnienie zawartego w nim katalogu czynów także o prezentowanie obrazów, zdjęć i rysunków, które mogą zakłócać spokój. Tak sformułowany przepis pozwoli uwolnić nasze miasta od szokujących i manipulacyjnych zdjęć, na których oglądanie narażają nas i nasze dzieci wizualni dewianci, bo nie można inaczej nazwać osób napawających się widokiem obumarłych płodów – powiedziała Hanna Gill-Piątek, posłanka Polska 2050 Szymona Hołowni.
(BP Ruch Polska 2050)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS