A A+ A++

Po raz kolejny w marcu, policjanci cieszyńskiej drogówki prowadzili powiatowe działania “Bezpieczny pieszy”. Cykliczna akcja obrazuje zachowanie pieszych i kierujących w rejonach oznakowanych przejść. Do tej pory największym przewinieniem było przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz wyprzedzanie bezpośrednio przez i na przejściach dla pieszych.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym w 2021 roku wprowadziła nowe zasady – zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Zgodnie z tymi regulacjami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Obowiązkiem kierowcy jest zachowanie szczególnej ostrożności, gdy zbliża się do „zebry” oraz obserwowanie nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy.

– Tylko prawidłowe zachowanie kierowcy stworzy możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię osób już znajdujących się na przejściu oraz tych, którzy na to przejście dopiero wchodzą. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu lub wchodzącemu na nie. Pamiętajmy, że nowe regulacje dotyczą także pieszych. Nie mogą oni korzystać z telefonów lub innych urządzeń elektronicznych podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię. W dalszym ciągu zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych – podkreśla Krzysztof Pawlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Podczas ostatniej akcji mundurowych cieszyńskiego garnizonu policji wspierał specjalistyczny sprzęt z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach o skrócie RSD, pod którym kryje się tzw. ruchome stanowisko dowodzenia. To specjalny pojazd, wyposażony w dwa stanowiska dla operatorów oraz kilka kamer. Po zarejestrowaniu wykroczenia, operator przekazuje informacje do patroli, które znajdują się niedaleko obserwowanego miejsca. Wybór miejsc nie jest przypadkowy, bo oparty na policyjnych statystykach zdarzeń drogowych i możliwym zagrożeniu dla pieszych.

W trakcie działań mundurowi cieszyńskiego garnizonu ujawnili łącznie 15 wykroczeń – wszystkie zostały popełnione przez kierujących. Wśród zachowań kierujących, które miały bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pieszych, najczęściej popełnianym wykroczeniem było wyprzedzanie na lub w rejonie przejścia dla pieszych. Dwa spośród wykroczeń zostały skierowane z wnioskiem o ukaranie do sądu.

– Przypominamy, iż bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego. Bezpieczny pieszy to przede wszystkim ostrożny pieszy, który powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania i przed wejściem na przejście dla pieszych upewnić się, że kierujący go widzi. Zachęcamy też do korzystania na co dzień z elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym. Dajmy szansę kierowcy nas zobaczyć – dodaje Krzysztof Pawlik.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChatGPT na razie niezbyt dobrze rozumie żarty, emocje czy sarkazm
Następny artykułButy trekkingowe damskie – wszystko, co musisz wiedzieć