A A+ A++
RPP zaskoczyła skalą podwyżki stóp proc. Prezes Glapiński tłumaczy decyzję
RPP zaskoczyła skalą podwyżki stóp proc. Prezes Glapiński tłumaczy decyzję
/ NBP

W czwartek RPP zaskoczyła inwestorów skalą podwyżki stóp proc., a światło dzienne ujrzały najnowsze prognozy ekspertów banku centralnego dot. inflacji i wzrostu PKB. W piątek głos zabiera prezes NBP Adam Glapiński.

Prezes NBP rozpoczął konferencję od zauważenia, że wczorajsza podwyżka była mniejsza niż na poprzednich posiedzeniach.

Następnie odniósł się do słów Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka ws. odwołania Glapińskiego z funkcji szefa NBP po ewentualnym zwycięstwie w wyborach parlamentarnych. “Bałbym się, gdy polska weszła w taki okres swojej historii, że ››silni ludzie‹‹ będą wyprowadzać urzędników państwowych ze wszystkich instytucji, które się nie podobają. I mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, żyjemy w demokratycznym kraju, w XXI w. w Europie i to nie może tak być” – stwierdził. Departament prawny NBP przygotowuje w tej sprawie odpowiednie pisma do organów wymiaru sprawiedliwości, aby pociągnąć do odpowiedzialności Siemoniaka. “Wchodzi w grę groźba karalna i zamach na niezależność i suwerenność NBP zagwarantowane w konstytucji”. Dodał również, że “Donald Tusk łże” ws. opinii, które miał otrzymać prezydent Duda przed wskazaniem kandydatury Glapińskiego na II kadencję prezesa.

Glapiński po raz kolejny podkreślał wysoką jakość prognoz NBP oraz dobrą kondycję polskiej gospodarki w obliczu szoku koronawirusowego w porównaniu do innych państw.

“Zaraz po pandemii wiele sygnałów wskazywały na przejściowy wzrost inflacji. Ja tak rzeczywiście mówiłem w imieniu NBP, a nie swojego wyobrażenia i fiu-bździu. Tak twierdziły wszystkie banki centralne i instytucje finansowe” – powiedział. “Cytowanie moich wypowiedzi z tamtych czasów jest nie tylko demagogiczne, jest całkowicie wyrwanym z kontekstów, złośliwym atakiem. Po prostu w danym miejscu i czasie są dane prognozy” – dodał.

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stóp proc. o 50 pb. Skala podwyżki zaskoczyła ekonomistów, którzy w większości spodziewali się ruchu o 75 pb. w górę. Rozczarowanie było od razu widać na rynku walutowym, choć w kolejnych godzinach złoty odzyskał straty.

W komunikacie opublikowanym po posiedzeniu Rada zwróciła uwagę na pogorszenie koniunktury w gospodarce światowej i polskiej, przyspieszenie inflacji i podwyższanie jej prognoz czy zacieśnienie polityki pieniężnej w innych państwach.

Była to już dziesiąta podwyżka kosztu pieniądza z rzędu. Od października stopa referencyjna została podniesiona z 0,1 proc. do 6,5 proc., najwyższego poziomu od marca 2005 r. Obecny cykl zacieśnienia polityki pieniężnej jest
najagresywniejszym ze wszystkich w tym stuleciu.

Tymczasem inflacja pozostaje bardzo wysoka – w czerwcu nadal przyspieszała, osiągając aż 15,6 proc. W komunikacie po posiedzeniu Rady znalazły się kluczowe fragmenty
nowej, lipcowej projekcji inflacji i PKB przygotowanej przez ekspertów NBP. W porównaniu do dokumentu z marca ekonomiści wyraźnie podwyższyli prognozę dynamiki wzrostu cen na ten i przyszły rok oraz obniżyli przewidywania dot. tempa wzrostu gospodarczego w 2023 i 2024 r.

Projekcje
NBP
Listopad 2021 r. Marzec 2022 r. Lipiec 2022 r.
CPI (%) PKB (%) CPI (%) PKB (%) CPI (%) PKB (%)
2022 5,8 4,85 10,75 4,35 14,3 4,7
2023 3,65 4,95 9 3,5 12,45 1,25
2024 4,25 2,7 4,1 2,25
Źródło: NBP

Projekcję przygotowano przy założeniu niezmienionych stóp
procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 22 czerwca 2022 r.

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdmówili gry z Rosją. Zrzutka na powrót
Następny artykułBudowa sygnalizacji świetlnej przy ulicy Maratońskiej (zdjęcia)