A A+ A++
Przepełnione oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży to problem, który dotyczy nie tylko Pomorza, ale i całego kraju. mat. prasowe

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku zapewnia opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży – taką informację rzecznik praw obywatelskich otrzymał od Zarządu Województwa Pomorskiego. Przedstawiono też informacje na temat działań, jakie podjęto dla poprawy sytuacji Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego tego szpitala.

Kryzys systemu opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży od dłuższego czasu jest problemem w skali kraju. Rzecznik praw obywatelskich wiele razy podejmował w tym zakresie interwencje i kierował wystąpienia do organów państwa, głównie do ministra zdrowia.

Trójmiasto – psychiatrzy dziecięcy

Kryzys w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku

Psychiatria dziecięca na Srebrzysku to jedyny na północy województwa pomorskiego oddział pomagający najmłodszym borykającym się z zaburzeniami psychicznymi.

Pod koniec ubiegłego roku pojawiło się jednak ryzyko, że oddział zostanie zamknięty, ponieważ wypowiedzenia złożyli wszyscy psychiatrzy dziecięcy. Lekarze skarżyli się głównie na trudne warunki pracy – oddział był przepełniony i regularnie trzeba było umieszczać pacjentów na korytarzu, na dostawianych materacach.

Ten kryzys udało się jednak zażegnać – po trwających trzy tygodnie negocjacjach prowadzonych z załogą przez Zarząd Województwa Pomorskiego i dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku lekarze wycofali wypowiedzenia.

W listopadzie 2019 r. wizytację szpitala przeprowadził pełnomocnik terenowy RPO w Gdańsku. Wynikało z niej m.in., że warunki hospitalizacji małoletnich są tam bardzo trudne.

10 grudnia 2019 r. lekarze, pielęgniarki i psychologowie tego oddziału napisali do Zarządu Województwa Pomorskiego o braku możliwości zapewnienia bezpieczeństwa hospitalizowanych dzieci i młodzieży oraz konieczności ich leczenia w warunkach urągających godności ludzkiej.

– W pełni rozumiem podjęte przez personel szpitala działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa leczenia małoletnich pacjentów i podzielam determinację personelu oddziału w dążeniu do poprawy obecnej, kryzysowej sytuacji – pisał 16 stycznia 2020 r. do marszałka województwa pomorskiego zaniepokojony sytuacją Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.
Spytał, czy przedstawione w piśmie personelu ustalenia, mające zapewnić ciągłość funkcjonowania oddziału, zostały podjęte i czy tym samym zapewniona jest stacjonarna opieka psychiatryczna dzieci i młodzieży.

Samorząd Województwa Pomorskiego: “opieka psychiatryczna jest zapewniona”

Zarząd Województwa Pomorskiego, ustosunkowując się do pytania RPO, przygotował oświadczenie, w którym zapewnia, że opieka psychiatryczna dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku jest zapewniona.

Odpowiedź Zarządu Woj. Pomorskiego – 7.02.2020 PDF. W piśmie, które do RPO wysłała 7 lutego Agnieszka Kapała-Sokalska, członek Zarządu Województwa, czytamy też, że:

  • Dyrektor szpitala określił liczbę pacjentów jednocześnie hospitalizowanych na oddziale dziecięco-młodzieżowym na 42. Te ustalenia zasadniczo są przestrzegane, choć zdarzają się sytuacje, że pomocy potrzebuje więcej osób i wtedy są one przyjmowane ponad ustalony stan.
  • Zwróciła się ona do konsultanta wojewódzkiego w zakresie psychiatrii, do konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego oraz do konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii o opinię w kwestii zasad i warunków hospitalizacji małoletnich na oddziałach dla dorosłych i nieletnich na oddziałach pediatrycznych.
  • Z uzyskanej już opinii konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii prof. dr hab. med. Teresy Jackowskiej wynika, iż jest ona przeciwna hospitalizacji dzieci na oddziałach hospitalizujących osoby dorosłe. Wyjątkiem jest czasowa hospitalizacja dzieci powyżej 16 roku życia w stanach nagłych do czasu umożliwienia zapewnienia opieki na oddziale dzieci i młodzieży.
  • Zatrudnienie dodatkowego lekarza na pododdziale dziecięcym jest związane z ostatecznym ustaleniem, czy taki pododdział i na jakich zasadach można będzie utworzyć. Istotną podstawą do podjęcia tej decyzji będą opinie konsultantów. Gdy pododdział zostanie utworzony, dyrektor szpitala podejmie działania zmierzające do zatrudnienia dodatkowego lekarza.
  • Województwo pomorskie zapewni na 2020 rok finansowanie dodatkowej pomocy psychologiczno-pedagogicznej w godzinach popołudniowych, w dni świąteczne i w weekendy.
  • Samorząd Województwa zapewni superwizję zespołu terapeutycznego prowadzącego procesy leczenia pacjentów w oddziale. Projekt ten zostanie włączony do “Programu doskonalenia jakości w jednostkach wykonujących działalność leczniczą, dla których podmiotem tworzącym lub właścicielem jest Województwo Pomorskie”.
  • Samorząd Województwa Pomorskiego planuje kolejne przedsięwzięcia, które mają ograniczyć problemy występujące w tej dziedzinie medycyny. Jednym z nich jest modernizacja Pawilonu nr XII w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim, w którym mieści się Oddział Psychiatryczny dla młodzieży. W związku z tą inwestycją planowane jest między innymi poszerzenie liczby miejsc pacjentów z 16 do 26-30, co powinno dodatkowo wesprzeć sytuację w psychiatrii dzieci i młodzieży do czasu wdrożenia przez Ministerstwo Zdrowia wyczekiwanej od wielu lat reformy.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVI edycja projektu grantowego ZIELONA ŁAWECZKA
Następny artykułTowarzystwo Kultury Teatralnej zaprasza na 65 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski